Allt om Per Mikael Jensen. Här samlar vi artiklar, bilder och annan intressant information för dig som vill läsa mer om Per Mikael Jensen.
Medievärldens arkiv
Fjärde kvartalet blev riktigt lyckat för Metro-koncernen. Resultatet för perioden blev en vinst på 9,3 miljoner euro. Samma period 2008 gick man med 1,6 miljoner euro i förlust. Men resultatet för helåret slutade med förlust. (Korrigerad)
Se också: Medievärldens intervju med Per Mikael Jensen
Medievärldens arkiv
Efter att länge befunnit sig i stormväder, börjar det nu ljusna för Metro International. Aktiekursen stiger och annonsintäkterna börjar växa. Men krisen är inte över än, menar koncernchefen i Metro International, Per Mikael Jensen.
Medievärldens arkiv
En extra bolagsstämma i Metro ska besluta om ett belöningsprogram för 13 nyckelchefer. De erbjuds optioner motsvarande en viss procentsats av sin lön och uppnådda mål. Företaget kommer att utfärda som mest 7,6 miljoner aktier för programmet.