Få hela storyn
Starta din prenumeration

Prenumerera

Måndag30.11.2020

Kontakt

Annonsera

Meny

Starta din prenumeration

Prenumerera

Sök

Nyheter

Vinstlott för männen på mediebyråerna

Publicerad: 25 November 2014, 14:16
Uppdaterad: 6 December 2015, 12:20

Först på 16:e plats tar sig en kvinna in på listan över mediebyråernas högsta löner.


NAMN ARBETSGIVARE INKOMST 2013
Göran af Klercker F.d. Aegis Media Sverige 5238500
Urban Hilding Initiative Universal Media 2994400
Daniel Collin Mediaedge CIA 2683800
Ola Bergström OMD 2613700
Linus Hjoberg Mediacom Sweden 2377100
Patrik Andersson Starcom Malmö  2352100
Jens Welin Starcom 2210400
Jonas Dahlquist  Starcom 2111500
Lars Bönnelyche Tre Kronor 1906800
Johan Eidmann Bizkit  1814800
Niclas Fröberg Tre Kronor 1700800
Håkan Wallén Maxus 1672300
Kenneth Danielsson Mindshare 1579300
Martin Hugosson OMD 1565900
Frippe Stenberg Vizeum 1503100
Nike Carlstoft Carat 1418900
Fredrik Edberg Mindshare 1345400
Tommy Gapinski Adon  1212200
Fredrik Eriksson PHD 1160600
Pierre Renhult DigitasLBI 1121600
Daniel Berg Scream 1036900
Jonas Hansson Bright Media Agency 712700
Stefan Mahlstein Millstone Group 609300
Pia Bise Opusett 545500
Etienne Petersén EP Media 506200
Anders Wallqvist Nowa 501500
Ebba Horn Ebiquity 454400
Daniel Eriksson AdOn 440200
Pia Boson Bosons Byrå 337400
Ulf Sandberg   312700
Christian Forsman TBS  117100

Inkomstuppgifterna avser taxerad förvärvsinkomst, taxeringsåret 2014.

Erik Wisterberg

erik@dagensmedia.se

Niclas Rislund

niclas@dagensmedia.se

Dante Thomsen

Dela artikeln:


Dagens Medias nyhetsbrev

Genom att skicka in mina uppgifter godkänner jag Bonnier Business Media AB:s (BBM) allmänna villkor. Jag har även tagit del av BBM:s personuppgiftspolicy.