måndag20 mars

Kontakt

Annonsera

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Nyheter

TV8 dribblade bort Filip och Fredrik

Publicerad: 11 september 2008, 08:22
Uppdaterad: 6 december 2015, 16:40

815.000 såg Sverige spöa Ungern i VM-kvalet i går kväll, vilket är tittarrekord för TV8. Samtidigt tappade Kanal 5s Vem kan slå Filip och Fredrik en tredjedel av sin publik.


EW

Erik Wisterberg

erik@dagensmedia.se


Första halvlek av VM-kvalmatchen i går mellan Sverige och Ungern sågs av 730.000 tittare. Under andra halvlek steg tittandet till 815.000 tittare. Det betyder att TV8s några veckor gamla tittarrekord på 295.000 tittare från vänskapsmatchen mellan Frankrike och Sverige, närapå tredubblades.

- Det var rätt väntat att vi skulle slå rekordet. Men vi är mycket nöjda med siffrorna och vi firar i dag med kaffe och mjölk, säger Thomas Hall, programchef på TV8.

Viasat har fått utstå en del kritik för valet att lägga VM-kvalet i TV8 eftersom alla svenska hushåll inte har tillgång till kanalen.

- Jag tycker att siffrorna bevisar att det har varit överdrivna spekulationer. Fyra av fem hushåll kan få in kanalen, det handla om att trycka på några knappar på tvn för att ställa in. Detta visar att de svenska tv-hushållen är mer tekniska än vad de utmålats i medierna.

Samtidigt som Källström och de andra svenska spelarna såg till att leverera en viktig seger i VM-kvalet sändes det andra avsnittet av Kanal 5s Vem kan slå Filip och Fredrik, vars premiärprogram slog tittarekord i tisdags med 735.000 tittare.

Andra avsnittet sågs av 490.000 tittare, vilket betyder att programmet tappade en tredjedel av sin premiärpublik.

TV4 sände superhjälteserien Heroes, som sågs av 450.000 tittare.

Dela artikeln:

Dagens Medias nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev