Nyheter
Stena Line kampanjar på GPs tv-sidor
Publicerad: 9 september 2008, 11:12
Uppdaterad: 6 december 2015, 16:41
För att komplettera sin ordinarie mediemix har Stena Line valt att marknadsföra sig på tv-sidorna i Götebors-Posten. Syftet är att locka göteborgarna att lämna tv-soffan
Annonserna är gjorda så att det ser ut som om någon skrivit med bläckpenna i tidningen och copyn leker med innehållet i tv-tablån. För idén står Stena Lines reklambyrå Start Communication.
- Det var GP som tog initiativet till placeringen och vi tyckte att det kunde vara lite lekfullt att hitta en annorlunda lösning där man inte förväntar sig att se annonserna. Oftast ligger vi bland resor, säger Elisabet Samson, marknadsförare på Stena Lines Tysklandslinje.
Det första införandet var 4 september och det sista blir 28 oktober.
- Reklam är som bäst när den är lekfull och med glimten i ögat. Man har så kort tid på sig att fånga mottagaren så det är bra om annonserna sticker ut och överraskar. Vi har redan fått positiv respons.
Stena Lines mediebyrå är Bright Media.
Arbetsgrupp på Start: Fia Miari, ad; Karolina Holmberg, copy; Annika Westerlund, produktionsledare.