fredag31 mars

Kontakt

Annonsera

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Nyheter

Pelle Törnberg går in i tysk Gula Sidorna-utmanare

Publicerad: 18 september 2008, 08:23
Uppdaterad: 6 december 2015, 16:40

Metros förra koncernchef Pelle Törnberg blir styresleledamot i Qype, en Tysklandsbaserad social nätverkssajt.


MS

Martin Schori


Qype startades i Tyskland år 2005. I dag finns sajten också översatt på engelska och franska och lockar drygt 5 miljoner unika besökare i månaden. På sajten kan användarna lufta sina åsikter om lokala företag, lägga upp bilder och betygsätta allt ifrån fina museer till sunkiga barer.

Nu har media-veteranen Pelle Törnberg gått in i bolaget. Till Financial Times säger han att han "vädjade" till Qype för att få en styrelseplats. Detta eftersom "det är en av få sajter som har kommit på hur man kan modernisera Gula sidornas affärsidé".

Qype har tagit in sammanlagt 160 miljoner kronor från investerare, enligt Financial Times.

Pelle Törnberg var med och startade MTGs produktionsbolag Strix. Han har också varit koncernchef på Metro. Dagens Media har sökt Pelle Törnberg utan resultat.

Dela artikeln:

Dagens Medias nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev