Få hela storyn
Starta din prenumeration

Prenumerera

Torsdag22.10.2020

Kontakt

Annonsera

Meny

Starta din prenumeration

Prenumerera

Sök

Medievärldens arkiv

Viktigaste twittrarna i mediebranschen

Publicerad: 13 Mars 2012, 15:30

Medieakademin och omvärldsbevakarna Aitellu har listat de 300 mest inflytelserika twittrarna. Medievärlden har plockat ut medietwittrarna från listan:


Ämnen i artikeln:

Twitter

Plats på totallistan inom parentes.

- Fredrik Wikingsson http://twitter.com/fwikingsson (3)
- Alex Schulman http://twitter.com/alexschulman (4)
- Annika Lantz http://twitter.com/annika_lantz (5)
- Mark Levengood http://twitter.com/Mark_Levengood (8)
- Adam Alsing http://twitter.com/adamalsing (10)
- Niklas Svensson http://twitter.com/niklassvensson (12)
- Emanuel Karlsten http://twitter.com/emanuelkarlsten (16)
- Gry Forssell http://twitter.com/GryForssell (17)
- Jan Gradvall http://twitter.com/jangradvall (18)
- Fredrik Virtanen http://twitter.com/fvirtanen (20)
- Isabella Löwengrip http://twitter.com/lowengrip (23)
- Lena Sundström http://twitter.com/LenaSundstrom (25)
- Marcus Birro http://twitter.com/MarcusBirro (28)
- Sofia Mirjamsdotter http://twitter.com/mymlan (30)
- Peter Wolodarski http://twitter.com/pwolodarski (31)
- Ebba von Sydow http://twitter.com/ebbavonsydow (32)
- Joakim Jardenberg http://twitter.com/jocke (35)
- Viktor Barth-Kron http://twitter.com/viktorbk (37)
- DN Debatt http://twitter.com/DNDebatt (38)
- Fredrik Strage http://twitter.com/fredrikstrage (42)
- Patrick Ekwall http://twitter.com/Ekwall (44)
- Isobel Hadley-Kamptz http://twitter.com/isobelsverkstad (46)
- Mats Knutson http://twitter.com/matsknutson (47)
- Resumé http://twitter.com/tidningenresume (48)
- Andres Lokko http://twitter.com/andreslokko (49)
- Gina Dirawi http://twitter.com/anaginas (50)
- Katrine Kielos http://twitter.com/katrinekielos (51)
- Kulturnyheterna SVT http://twitter.com/KULTURNYHETERNA (53)
- Calle Schulman http://twitter.com/calleschulman (54)
- Hanna Hellquist http://twitter.com/hhellquist (55)
- Niklas Orrenius http://twitter.com/niklasorrenius (56)
- Steffo Törnquist http://twitter.com/SteffoTornquist (57)
- Jenny Strömstedt http://twitter.com/jennystromstedt (58)
- Thomas Mattsson http://twitter.com/ThomasMattsson (62)
- Johanna Koljonen http://twitter.com/jocxy (63)
- SvDledare http://twitter.com/SvDledare (65)
- Sanna Rayman http://twitter.com/sannarayman (69)
- Fredrik Backman http://twitter.com/Backmanland (72)
- Jonas Karlsson http://twitter.com/SVTKarlsson (77)
- Henrik Torehammar http://twitter.com/torehammar (78)
- Martin Jönsson http://twitter.com/MJSvD (79)
- Jakob Öqvist http://twitter.com/jakoboqvist (80)
- Anders Pihlblad http://twitter.com/Pihlblad (82)
- Fredrik Lyreskog http://twitter.com/freddegradde (83)
- Makthavare.se http://twitter.com/makthavare (86)
- Medierna i SR P1 http://twitter.com/medierna (87)
- SvD Brännpunkt http://twitter.com/SvDBrannpunkt (88)
- Daniel Swedin http://twitter.com/danielswedin (89)
- Olof Lundh http://twitter.com/oloflundh (90)
- Jan Helin http://twitter.com/JanHelin (91)
- Nyheter24 http://twitter.com/Nyheter24 (95)
- Kodjo Akolor http://twitter.com/KodjoAkolor (96)
- Karin Adelsköld http://twitter.com/karinadelskold (97)
- Medievärlden http://twitter.com/medievarlden (98)
- Fredrik Wass http://twitter.com/bisonblog (99)
- Martin Schori http://twitter.com/schori (100)
- Helle Klein http://twitter.com/HelleKlein (101)
- Erik Niva http://twitter.com/ErikNiva (103)
- Damon Rasti http://twitter.com/damonrasti (104)
- Expressen http://twitter.com/Expressen (108)
- Feber http://twitter.com/feber (109)
- Kjell Häglund http://twitter.com/kjellhaglund (110)
- Josefin Crafoord http://twitter.com/Crafoord (111)
- Olle Lidbom http://twitter.com/vassaeggen (112)
- Eric Rosén http://twitter.com/detljuvalivet (113)
- Fredrik Strömberg http://twitter.com/stroemberg (114)
- Jessika Gedin http://twitter.com/jesged (116)
- Björn Wiman http://twitter.com/_wiman (117)
- Expressen Kultur http://twitter.com/ExpressenKultur (118)
- Elin Grelsson http://twitter.com/elingrelsson (119)
- DN På stan http://twitter.com/dn_pastan (122)
- Karin Olsson http://twitter.com/OlssonKarin (124)
- SR Nyheter http://twitter.com/sr_nyheter (127)
- Ulf Kristofferson http://twitter.com/U_Kristofferson (128)
- Katerina Janouch http://twitter.com/katjanouch (129)
- Martin Aagård http://twitter.com/MartinAagaard (130)
- Dilsa Demirbag-sten http://twitter.com/DilsaDSten (132)
- Sydsvenskan http://twitter.com/sydsvenskan (137)
- Expressen ledare http://twitter.com/ExpressenLedare
- Anders Mildner http://twitter.com/andersmi (140)
- Mikael Pettersson http://twitter.com/mickep2 (142)
- Cissi Wallin http://twitter.com/cissiwallin (142)
- Johan Hilton http://twitter.com/JohanHilton (143)
- PM Nilsson http://twitter.com/newsmillPM (144)
- Sakine Madon http://twitter.com/Sakine (45)
- Uppdrag granskning http://twitter.com/granskning (146)
- Marcus Leifby http://twitter.com/leifby (147)
- Parisa Amiri http://twitter.com/parisaamiri (148)
- Karin Pettersson http://twitter.com/AB_Karin (149)
- Margret Atladottir http://twitter.com/atladottir (150)
- Andreas Ekström http://twitter.com/andreasekstrom (151)
- PJ Anders Linder http://twitter.com/PJSvD (153)
- Mattias Svensson http://twitter.com/mattias_neo (154)
- DN Kultur http://twitter.com/DNKultur (156)
- Mikael Zackrisson http://twitter.com/zackrisson (161)
- Pär Lernström http://twitter.com/lernstrom (162)
- SVT Nyheter http://twitter.com/svtnyheter (165)
- Anna Brolin http://twitter.com/annabrolin (167)
- Axel Gordh Humlesjö http://twitter.com/axelhumlesjo (168)
- Björn af Kleen http://twitter.com/bjornafkleen (169)
- Niklas Wikegård http://twitter.com/wikegard (170)
- Dagens Arena http://twitter.com/DagensArena (171)
- Jonna Bergh http://twitter.com/JonnaBergh (172)
- Rasmus Fleischer http://twitter.com/rasmusfleischer (174)
- Lisa Magnusson http://twitter.com/lisamagnusson (175)
- Johan Norberg http://twitter.com/johanknorberg (177)
- Julia Skott http://twitter.com/juliaskott (179)
- Emma Gray Munthe http://twitter.com/GrayMunthe (180)
- Nyhetsmorgon http://twitter.com/Nyhetsmorgon (181)
- Aftonbladet Ledare http://twitter.com/bladetledare (183)
- Hanna Fahl http://twitter.com/hfahl (185)
- Ametist Azordegan http://twitter.com/ametistametist (186)
- SvD.se http://twitter.com/SvDse (187)
- Axel Andén http://twitter.com/axelanden (189)
- Natalia Kazmierska  http://twitter.com/Kazmierska (192)
- Martin Gelin http://twitter.com/M_Gelin (193)
- Hanna Fridén http://twitter.com/HannaFriden (195)
- Torbjörn Nilsson http://twitter.com/FokusTobbe (196)
- Björn Jeffery http://twitter.com/bjornjeffery (198)
- Kjell Eriksson http://twitter.com/kjelleman
- Malin Crona http://twitter.com/MalinCrona (204)
- Musikhjälpen i P3 http://twitter.com/musikhjalpen (205)
- Markus Larsson http://twitter.com/Markylarsson (212)
- Nöjesguiden http://twitter.com/nojesguiden (216)
- Robert Laul http://twitter.com/RobbieLauler (218)
- SR Ekot http://twitter.com/sr_ekot (221)
- Kristin Kaspersen http://twitter.com/kaspermom (222)
- Martin Björk http://twitter.com/martinbjork (223)
- SVT Sport http://twitter.com/SVTSport
- Kinga Sanden http://twitter.com/kingasanden (226)
- Sydsvenskan Kultur http://twitter.com/Sydsvenskankult (227)
- Paulina Neuding http://twitter.com/paulinaneuding (228)
- P3 Nyheter http://twitter.com/P3Nyheter (230)
- Margit Silberstein http://twitter.com/margitsilber (231)
- Tidskriften Expo http://twitter.com/TidskriftenExpo (232)
- Aftonbladet Debatt http://twitter.com/ABDebatt (234)
- Martina Thun http://twitter.com/martinathun (235)
- Fokus Redaktion http://twitter.com/FokusRedaktion (236)
- Rapport chefen http://twitter.com/Rapportchefen (239)
- Politikerbloggen http://twitter.com/PolBlogg (242)
- Amanda Schulman http://twitter.com/amandawidell (243)
- Titti Schultz http://twitter.com/tittischultz (245)
- Jessica Almenäs http://twitter.com/JessicaAlmenas (246)
-  Karin Hübinette http://twitter.com/KarinHubinette (247)
- TT-Gruppen http://twitter.com/ttgruppen (248)
- Filip och Fredrik http://twitter.com/FilipochFredrik (249)
- Miriam Olsson http://twitter.com/miriamolsson (252)
- Karolina Ramqvist http://twitter.com/Ramqvist (253)
- Sonja Abrahamsson http://twitter.com/hejsonja (258)
- Riksdag & Departement http://twitter.com/riksdagdep (262)
- Hans Wiklund http://twitter.com/HWiklund (263)
- Quetzala Blanco http://twitter.com/Quetzala (265)
- TV4Nyheterna http://twitter.com/Nyheterna (269)
- Jesper Börjesson http://twitter.com/JesperBrjesson (270)
- Göteborgs-Posten http://twitter.com/GoteborgsPosten (275)
- Tidskriften Bang http://twitter.com/TidskriftenBang (277)
- Babel http://twitter.com/svtbabel (278)
- SVT Play http://twitter.com/svtplay (280)
- PSL SVT http://twitter.com/PSL_SVT (284)
- Magasinet Filter http://twitter.com/magasinetfilter (291)
- Ola Wenström http://twitter.com/olawenstrom (297)

De svenska twittrarna har rangornats  i tre kategorier.

-  Antal följare som identifierats som svenska
-  De svenska följarnas följare detta säger något om hur inflytelserika följare du har
-  Antal retweets av svenskar de senaste 6 månaderna

Läs mer om hur listan har gjorts på: www.aitellu.com/Aitellu/blog/2012/03/13/twitterbarometern-helalistan/

Axel Andén

axel.anden@almatalent.se

Ämnen i artikeln:

Twitter

Dela artikeln:


Dagens Medias nyhetsbrev

Genom att skicka in mina uppgifter godkänner jag Bonnier Business Media AB:s (BBM) allmänna villkor. Jag har även tagit del av BBM:s personuppgiftspolicy.