Medievärldens arkiv
SVT kritiseras av forskningsministern
Publicerad: 17 januari 2017, 14:47
Minister för högre utbildning och forskning Helene Hellmark Knutsson. Bild tagen i maj 2016. Foto: Mikael Lundgren/Regeringskansliet
Helene Hellmark Knutsson, minister för högre utbildning och forskning, säger till SR att hon är kritisk till såväl SVT som produktionsbolaget bakom dokumentärserien Kvinnorna på Fröken Frimans tid.
Dokumentärserien Kvinnorna på Fröken Frimans tid har kritiserats av forskningsvärlden för att namnet på forskarna uteblev trots att serien, enligt kritikerna, bygger på mångårig forskning om rösträttsrörelsen.
Nu ger sig även forskningsministern Helene Hellmark Knutsson in i debatten. I en intervju med SR Kulturnytt säger hon:
”Jag tycker att det borde vara helt rimligt att man hade namngett de forskare som man använt sig av för det här programmet, också för att möjliggöra för tittaren att se vad som är kunskapsbelagt och faktabelagt utifrån forskare.”
Men SVT:s programbeställare Per Nyrén kallar forskningsministerns recenserande av SVT:s arbete för anmärkningsvärt i en kommentar till Journalisten.