Få hela storyn
Starta din prenumeration
Medievärldens arkiv
Publicerad: 2 Juli 2018, 03:39
Nu är Almedalsveckan igång. Med anledning av det har Säkerhetspolisen (Säpo) gått ut med en varning till alla besökare och uppmanat dem att vara vaksamma kring it-risker.
Ämnen i artikeln:
AlmedalenPå söndagen inleddes den årliga Politikerveckan i Almedalen i Visby. I år är det över 4 200 programpunkter under Almedalsveckan. Arrangemanget är Säpos största planerade händelse under året.
Inför Almedalsveckan har Säpo gått ut med en varning och uppmaning till alla besökare kring eventuella it-risker. Det eftersom man vet att främmande makt kartlägger information:
”Jag råder alla att undvika öppna nätverk. Man ska inte heller ladda sin telefon annat än med sin egen laddare, eller en betrodd laddare”, säger Säpos kommenderingschef Susanna Trehörning till TT.
Ämnen i artikeln:
Almedalen