Få hela storyn
Starta din prenumeration
Medievärldens arkiv
Publicerad: 26 juni 2015, 05:40
Det går inte längre att hitta Dawit Isaaks frihetstorg på Google maps. UPPDATERAD
Ämnen i artikeln:
Dawit IsaakI måndags hette Stjärnvägen 2 på Lidingö, adressen för Eritreas ambassad, Dawit Isaaks frihetstorg på Google maps. Lokalpolitiken Thomas Bengtsson hade fått namnet godkänt av den amerikanska sökjätten.
Men i dag, bara fyra dagar senare, går namnet inte längre hitta på karttjänsten.
Thomas Bengtsson har försökt få kontakt med Google för att få en förklaring men har ännu inte fått något svar.
Det ska bli spännande att få höra varför.
Googles kommunikationschef i Norden, Gustaf Brusewitz, skriver i ett mejl till Medievärlden: ”Platserna på Google Maps baseras på en rad källor, inklusive information från användare, för att de ska vara så uppdaterade och relevanta som möjligt. Vi kommenterar inte enskilda fall, men om vi uppmärksammas på en eventuell felaktighet så åtgärdar vi det så fort som möjligt.”
Den 2 juni hade den svensk-eritreanska journalisten Dawit Isaak suttit fängslade i 5 000 dagar i Eritrea. Han har inte fått någon rättegång och myndigheterna vägrar uppge var han hålls fängslad.
Ämnen i artikeln:
Dawit Isaak