Få hela storyn
Starta din prenumeration

Prenumerera

Lördag11.07.2020

Kontakt

Annonsera

Meny

Starta din prenumeration

Prenumerera

Sök

Medievärldens arkiv

Liverpool bannlyser The Sun

Publicerad: 13 Februari 2017, 09:34

The Sun nekas inträde på Anfield, enligt klubbens beslut från i torsdags.


Ämnen i artikeln:

The Sun

Engelska fotbollsklubben Liverpool FC tillåter inte längre reportrar från The Sun att närvara under matcher på hemmaarenan Anfield efter tidningens rapportering kring Hillsborough-olyckan 1989 – där 96 personer klämdes till döds, skriver Independent.

Offrens familjer har i 27 år kämpat för att få rättvisa och under 2016 beslutade en jury att polisens misskötsel låg bakom olyckan.

Klubbens beslut att bannlysa tidningens reportrar baseras till viss del på The Suns kontroversiella publicering “The Truth” från 1989, där de skriver om andra incidenter som påstås ha inträffat under dödskatastrofen. Bland annat att Liverpool-supportrar rånade offren på Hillsborough Stadium och gav sig på en polisman som utförde hjärt- och lungräddning.

Anklagelserna, som kom från en anonym polis, har därefter bevisats vara falska.

Utöver att The Suns journalister nekas sina pressackrediteringar tillåts de inte heller intervjua klubbens spelare eller tränare.

Ämnen i artikeln:

The Sun

Dela artikeln:


Dagens Medias nyhetsbrev

Genom att skicka in mina uppgifter godkänner jag Bonnier Business Media AB:s (BBM) allmänna villkor. Jag har även tagit del av BBM:s personuppgiftspolicy.