Få hela storyn
Starta din prenumeration

Prenumerera

Tisdag20.10.2020

Kontakt

Annonsera

Meny

Starta din prenumeration

Prenumerera

Sök

Medievärldens arkiv

Hur ska man undvika nätskojare, Thomas Mattsson?

Publicerad: 14 Augusti 2009, 09:55

I dag har Expressens fotbollssajt skrivit att Ivan Obolo, var på väg att lämna AIK för portugisiska Benfica. Uppgiften kom från en sajt de trodde var klubbens officiella. Men det var det inte. Chefredaktör Thomas Mattsson ber på sin blogg om ursäkt för att de publicerat felaktiga uppgifter. (Rättad)


Ämnen i artikeln:

Sveriges TelevisionThomas MattssonExpressen

I dag har Expressens fotbollssajt skrivit att Ivan Obolo, var på väg att lämna AIK för portugisiska Benfica. Uppgiften kom från en sajt de trodde var klubbens officiella. Men det var det inte. Chefredaktör Thomas Mattsson ber på sin blogg om ursäkt för att de publicerat felaktiga uppgifter. (Rättad)

–    Jag tror det generellt är svårt för medier att skydda sig mot personer som lämnar falska vittnesmål. Till exempel att de är på plats vid olyckor. Men det är egentligen inte ett nätproblem utan ett källproblem.

Vet ni vem som gjort det?

–    Nej.  Vet ni varför?

–    Nej.  Kan du se några motiv?

–    Nej. Och för mig är det ganska ointressant vem och varför. Bara det inte upprepas.  Har det hänt att ni gått på något liknande tidigare?

– Nej. Inte vad jag känner till.

Dela artikeln:


Dagens Medias nyhetsbrev

Genom att skicka in mina uppgifter godkänner jag Bonnier Business Media AB:s (BBM) allmänna villkor. Jag har även tagit del av BBM:s personuppgiftspolicy.