Få hela storyn
Starta din prenumeration
Medievärldens arkiv
Publicerad: 27 Oktober 2009, 12:47
– Vi har varit beredda på ett ramaskri och räknar med att färre kommer att besöka vår sajt. Men på sikt hoppas vi att fler och fler kommer tillbaka. I dag har vi 63 000 medlemmar på KP-webben, säger Ola Lindholm, chefredaktör för Kamratposten, som ges ut av Bonnier Tidskrifter.
Varför inför ni betalning?
– Sajten kostar för mycket. Det är både en nyhetssajt och community och det kräver resurser i form av 2-3 personer på heltid. Bland annat har vi jobbat väldigt mycket med att garantera säkerheten för våra användare.
– Under de två år vi varit igång har sajten kostat flera miljoner. Vinsten från papperstidningen har gått till webben och det har vi inte råd med längre.
Sajten är i dag reklamfri, ska den fortsätta vara det?
– Ja, vi vill inte att barn ska exponeras för reklam på vår sajt. Det är en princip vi är stolta över.
Vem ska betala, barnen eller föräldrarna?
– Vi har valt bort sms-betalningar, det är upp till föräldrarna att se till att avgiften betals.
Nyordningen gäller från 1 november. Ni inför också en hel del nyheter på sajten. Vad bli den största skillnaden?
– Vi ska bli barnens Facebook. På nya webben kan barnen skicka in egna filmer, starta egna klubbar och mycket annat.
Både nya och gamla KP-medlemmar kommer att erbjudas en provmånad för att bestämma sig om de vill fortsätta som betalande medlemmar.
mvredaktion