Få hela storyn
Starta din prenumeration

Prenumerera

Torsdag03.12.2020

Kontakt

Annonsera

Meny

Starta din prenumeration

Prenumerera

Sök

Medievärldens arkiv

Här är årets Kristallennomineringar

Publicerad: 18 Augusti 2015, 08:11

Årets Kristallengala, som är den elfte i ordningen, går av stapeln den 30 augusti.


Ämnen i artikeln:

Kristallen

Programledare för galan, där de bästa programmen och programledarna koras, är komikerna Josephine Bornebusch och Rachel Mohlin. Här är 2015 års nomineringar:

Årets barn- och ungdomsprogram

Bacillakuten (SVT), Producent: Maria Boklund, SVT

Extrema ögonblick (SVT), Producent: Mattias Barsk, SVT

Julkalendern, Piratskattens hemlighet (SVT), Producent: Nicklas Wikström Nicastro, Tre vänner

Kändisbarnvakten (SVT), Producent: Emil Ullberger, Titan Television

Livet i Bokstavslandet (UR), Producent: Patrik Sundström, Patrik Sthlm

Årets dokumentärprogram

Astrid (SVT), Producent: Kristina Lindström, SVT

Att skiljas (SVT), Producent: David Herdies, Momento Film

Brottskod (TV3), Producent: Pål Hollender, STO-CPH Produktion

Hunger (SVT), Producent: Charlotte Landelius/Henrik Stockare/Thomas Jackson, SVT

Ibrahimovic från Rosengård med mer än ett mål (Kanal 5), Producent: Tomas Axelsson, Red Cabin

Årets dokusåpa

Bonde söker fru (TV4), Producent: Mia Stalin, Fremantle

Diktatorn (UR), Producent: Lars Wickström, Art89

Hela Sverige bakar (Sjuan), Producent: Isabella Centerwall, Meter Television

Paradise Hotel (TV3), Producent: Mia Berg, Mastiff

Realitystjärnorna på godset (TV3), Producent: Anna Barve, Mexiko Media

Årets fakta- och aktualitetsprogram

Breaking News (Kanal 5), Producent: Caroline Ringblom, Mexiko Media

Den som får finnas (SVT), Producent: Lia Cederström, Scandinavian Studios

Djävulsdansen (SVT), Producent: Ann-Linn Guillou, SVT

Fosterland (SVT), Producent: Fredrik Önnevall, SVT

Programmen som förändrade TV (UR), Producent: Magnus Sjöström, UR

Årets granskning

Dokument inifrån: Bränn en bil (SVT), Producent: Bosse Lindquist, SVT

Kalla fakta Slav i Skåne (TV4), Producent: Sara Recabarren, Nyhetsbolaget

Trolljägarna (TV3), Producent: Julia Malmvall, Strix Television

Uppdrag Granskning Kommungranskarna i Österåker (SVT), Producent: Sophia Djiobaridis/Valeria Helander, SVT

Uppdrag Granskning Konstbluffen (SVT), Producent: Karin Mattisson/Herman Reuterswärd/Lars-Göran Svensson, SVT

Årets humorprogram

Ack Värmland (TV4), Producent: Jan Blomberg/Anette Brantin, Bob Film

Full Patte (SVT), Producent: Anna Wallmark Avelin, Eyeworks

Inte ok (TV3), Producent: Martin Persson, FLX

Morran och Tobias (SVT), Producent: Niklas Jacobsson, Jarowskij

Partaj, (Kanal 5), Producent: Svante Kettner, Baluba

Årets kvinnliga programledare

Carina Berg och Christine Meltzer (Kanal5)

Gry Forssell (TV4)

Malin Gramer (TV3)

Sanna Nielsen (SVT)

Årets kvinnliga skådespelare i en tv-produktion

Christine Meltzer (Kanal 5), Program: Partaj

Lena Endre, (SVT), Program: Viva Hate

Mia Skäringer (TV4), Program: Ack Värmland

Moa Gammel (SVT), Program: Jordskott

Rachel Molin (Kanal 5), Program: Partaj

Årets livsstilsprogram

Alla är fotografer (SVT), Producent: Carl Tofft, Brommamamma

Arga Snickaren VIP (Kanal 5), Producent: Gustav Boman, Skare

Gift vid första ögonkastet (SVT), Producent: Mathias Barnekow, Baluba

Historieätarna (SVT), Producent: Karin af Klintberg, Thelma & Louise

Husdrömmar (SVT), Producent: Jonas Skottheim, SVT

Årets manliga programledare

David Hellenius (TV4)

Erik Ekstand och Mackan Edlund (TV6)

Filip Hammar och Fredrik Wikingsson (Kanal 5)

Lasse Kronér (SVT)

Årets manliga skådespelare i en tv-produktion

Adam Lundgren (SVT), Program: Blå ögon

David Sundin (TV3), Program: Inte ok

Göran Ragnerstam (SVT), Program: Jordskott

Johan Petersson (Kanal 5), Program: Partaj

Peter Andersson (SVT), Program: Viva Hate

Årets program

Ack Värmland (TV4), Producent: Jan Blomberg och Anette Brantin, Bob Film

Breaking News (Kanal 5), Producent: Caroline Ringblom, Mexiko Media

Morran och Tobias (SVT), Producent: Niklas Jacobsson, Jarowskij

Parneviks (TV3), Producent: Lotta Hoff, Elk Entertainment

Årets realityprogram

Berg och Meltzer i Europa (Kanal 5), Producent: Patrik Westman, ELK Entertainment

Klippans karaokecup, (SVT), Producent: Matias Rosberg/Nils Toftenow, Tally-Ho

Lyckliga gatan, (TV4), Producent: Jasper Lake, Mastiff

Parneviks, (TV3), Producent: Lotta Hoff, Elk Entertainment

Ska vi göra slut? (Kanal 5), Producent: Mårten Evers/Olle Palmlöf, Mexiko Media

Årets sport-tv profil

André Pops (SVT)

Anna Brolin (TV4)

Frida Nordstrand (TV3)

Roberto Vacchi (Eurosport)

Årets tv-drama

Blå ögon (SVT), Regi: Henrik Georgsson och Fredrik Edfeldt, Strix Drama

Jordskott (SVT), Regi: Henrik Björn, Palladium

Portkod 1525 (SVT), Regi: Linnea Roxeheim, Eyeworks

Torpederna (TV4), Regi: Felix Herngren och Jakob Ström, FLX

Viva Hate (SVT), Regi: Jens Lien, Anagram

Årets tv-personlighet

Draken (SVT), Program: Bolibompa

Gunilla Persson (TV3), Program: Svenska Hollywoodfruar

Marcus Oscarsson (TV4), Program: Nyhetsmorgon

Mia Parnevik (TV3), Program: Parneviks

Sefik Ibrahimovic (Kanal 5), Program: Ibrahimovic från Rosengård med mer än ett mål

Årets underhållningsprogram

Idol (TV4), Producent: Joachim Brobeck, Fremantle

Lets Dance (TV4), Producent: Ellinor Aldal, Mastiff

Melodifestivalen (SVT), Producent: Christel Tholse Willers och Christer Björkman, SVT

Ninja Warrior (Kanal 5), Producent: Pär Hedmark, Elk Entertainment

På spåret (SVT), Producent: Tobias Björling, SVT

Linnéa Kihlström

Redaktör och reporter

linnea.kihlstrom@dagensmedia.se

Ämnen i artikeln:

Kristallen

Dela artikeln:


Dagens Medias nyhetsbrev

Genom att skicka in mina uppgifter godkänner jag Bonnier Business Media AB:s (BBM) allmänna villkor. Jag har även tagit del av BBM:s personuppgiftspolicy.