Få hela storyn
Starta din prenumeration

Prenumerera

Tisdag27.10.2020

Kontakt

Annonsera

Meny

Starta din prenumeration

Prenumerera

Sök

Medievärldens arkiv

De tävlar om årets guldspadar

Publicerad: 7 Mars 2019, 12:06

25 gräv tävlar om att få priset Guldspaden, som delas ut av Föreningen grävande journalister.


Ämnen i artikeln:

Guldspaden

De nominerade till årets guldspade har presenterats. Av de totalt 161 nominerade gräven har juryn valt ut 25 stycken som ny kan vinna priset.

Vinnarna kommer presenteras den 6 april.

Alla nominerade per kategori:

Bok
Girighetens tid – Berättelsen om Fingerprint – Patricia Hedelius (Norstedts)
Chateau Vadå – Mats-Eric Nilsson (Ordfront)
Allt är en konspiration – Kent Werne (Ordfront)

Nytänkare
Fakta i frågan – Kristoffer Örstadius (Dagens Nyheter)
Grävformatet 200 sekunder – Julija Sidner, Kristina Edblom, Robert Aschberg och Lindah Mohlin (Aftonbladet)
36 dagar på gatan – Carolina Möllerstedt Widell, Mikael Isaksson Vogel, Niklas Nyberg och Christoffer Hjalmarsson (SVT)

Magasin
Laglöst arbete – Elinor Torp och David Lundmark (Dagens arbete).
Skandiamannen och Olof Palme – Thomas Pettersson (Filter)
SOS Varning för sill – Kerstin Lundell, Andreas Tun Hedfors, Malin Crona och Ylva Johnson (Sveriges natur)

Mindre dagstidning
Knäckehjulet – Truls Nilsson, Björn Lilja och Jessica Ziegerer (Helsingborgs Dagblad)
Miljonrullningen – Anna Wikner och Jenny Petersson (Norran)
Tankkortshärvan i Malå – Jenny Petersson och Lennart Enkvist (Norran)

Storstadstidning
SD och extremisterna på valsedlarna – Jonathan Leman och David Baas (Expressen)
I religionens namn och Guds utvalda skola – Michael Verdicchio (Göteborgs-Posten)
Maktens kvitton – Anders Johansson, Richard Aschberg och Mattias Sandberg (Aftonbladet)
Köer, kaos och konsulter på Karolinska och Karolinska 2 – Lisa Röstlund och Anna Gustafsson (Dagens Nyheter)

Etermedia lokal
Fiberaffärerna – Patrik Åström, Eva Rehnström och Matilda Eriksson Rehnberg (SR P4 Dalarna)
All inclusive för gängkriminella – Natalie Medic, Tove Hansson och Ylva Esping (SVT Nyheter Skåne)
Felplacerade i särskolan – Ulla Öhman (SR P4 Västernorrland)

Etermedia riks
De osynliga barnen – Kerstin Wersäll (TV4 Kalla Fakta)
Sjuksköterskebluffen – Anna Engholm, Åsa Erlandsson, Jazz Munteanu och Karin Mattisson (SVT Uppdrag granskning)
Sverigefakturorna 1 och 2 – Staffan Florén Sandberg och Lars-Göran Svensson (SVT Uppdrag granskning)
När vården inte räddar liv – Emelie Rosén och Daniel Velasco (SR Ekot)
Den stora sjukhusstriden – Anna Nordbeck, Lars Granstrand, Johan Serrander, Emil Engerdahl, Erik Sandberg, Johannes Hallblom och Jakob Larsson (SVT Dokument inifrån)
FN och mörkläggningen – Ali Fegan och Axel Gordh Humlesjö (SVT Uppdrag granskning)

Lucas De Vivo

Reporter

Ämnen i artikeln:

Guldspaden

Dela artikeln:


Dagens Medias nyhetsbrev

Genom att skicka in mina uppgifter godkänner jag Bonnier Business Media AB:s (BBM) allmänna villkor. Jag har även tagit del av BBM:s personuppgiftspolicy.