Få hela storyn
Starta din prenumeration

Prenumerera

Onsdag26.02.2020

Kontakt

Annonsera

Meny

Starta din prenumeration

Prenumerera

Sök

Medievärldens arkiv

De kan vinna nytt tv-pris

Publicerad: 19 April 2011, 06:08

Film & tv-producenterna delar i år ut sitt pris för första gången. Bland de nominerade finns Pluras kök, Glada Huddik och Hanna Hellqvist.


Ämnen i artikeln:

Tv

De nominerade är:

Årets originalkoncept
1. Pluras kök: Av Jasper Lake
2. Glada Hudik: Av Per Johansson
3. Minuten: Av Jock Millgård och Mattias Olsson

Årets bearbetning
1. Ingrid Smeds för bl.a. Vem tror du att du är
2. Peter Welin för bl.a. Robinson
3. Klas Eriksson för bl.a. Bonde söker fru

Årets fotograf
1. Henrik Larsson – för bl.a. Klass 9A, Berg flyttar in
2. Peter Palm – för bl.a. Let´s dance
3. Ola Fredholm – för bl.a. Bonde söker fru

Årets producent
1. Lena Styren, Sveriges Mästerkock
2. Janca Hodann, Daniel Edvardsson, Så Mycket Bättre
3. Anders Wistbacka, Fuskbyggarna

Årets berättare
1. Sonny Erhardsson för bl.a. Inslagsproducerandet i Klass 9A
2. Johan Hedberg för bl.a. programledarmanus i Hellenius Hörna & Lets Dance
3. Jonas Åhlund för bl.a. speakermanus för Halv åtta hos mig

Årets castare
1. Matilda Andersson för bl.a. Bachelorette Sverige
2. Lovisa Bergenstråhle för bl.a. Så mycket bättre & Pluras Kök
3. Åsa Thurhammar – för bl.a.: Mästarnas mästare

Årets visuella uttryck
1. Jan Schedin – för bl.a. scenografin i Sveriges Mästerkock
2. Pelle Larsson för bl.a. ljusdesignen i Minuten
3. Fredrik Bäcklund för bl.a. bildproducerandet i Idol & Lets Dance

Årets organisatör
1. Helena Björk, Baluba
2. Lotta Angantyr, FremantleMedia
3. Ulrika Lidberg, Mastiff

Årets prestation
1. Magnus Larsson – för Landskampen
2. Simon Romanus – för Huset fullt av hundar
3. Janca Hodann, Daniel Edvarsson och Joel Karsberg – för Så mycket bättre

Årets profil
1. Carina Berg Berg flyttar in
2. Plura Jonsson Pluras Kök
3. Hanna Hellqvist I jakten på lycka

Årets exekutiva producent
1. Matilda Snöwall, TV4
2. Magnus Nilsson, TV3
3. Susanna Jacobsson, SVT

Jury består av: Anna Carrfors Bråkenhielm (ordf.), Karin Stjärne, Anna Rydin, Kjell Dabrowski,Hans Engholm, Peter Erixon, Claes Leinstedt, Anette Beijer, Karin Hellström och Anders Sundberg.

Axel Andén

axel.anden@almatalent.se

Ämnen i artikeln:

Tv

Dela artikeln:


Dagens Medias nyhetsbrev

Genom att skicka in mina uppgifter godkänner jag Bonnier Business Media AB:s (BBM) allmänna villkor. Jag har även tagit del av BBM:s personuppgiftspolicy.