Få hela storyn
Starta din prenumeration

Prenumerera

Lördag31.10.2020

Kontakt

Annonsera

Meny

Starta din prenumeration

Prenumerera

Sök

Medievärldens arkiv

AD: Uppdrag var anställning på SR

Publicerad: 28 Mars 2012, 10:32

Journalistförbundet har vunnit mot SR i Arbetsdomstolen. Fallet gäller Linn Ohlsson som i flera år gjort uppdrag åt Sveriges Radio.


Ämnen i artikeln:

Sveriges Radio

”Arbetsdomstolen har funnit att Linn varit anställd av SR och klargör därmed att företag inte kan anlita våra medlemmar och kalla det för uppdrag i syfte att kringgå lagstiftningen, till exempel för att undvika att våra medlemmar erhåller företrädesrätt”, säger Jonas Nordling, ordförande för Journalistförbundet, i en kommentar.

”Domen rör det här specifika fallet och vi respekterar självfallet domen. Vi kommer nu att analysera vad den innebär och återkomma efter det”, säger Sveriges Radios personaldirektör Ingrid Wibom i en kommentar.

Medievärlden kommer att följa upp domen och intervjua berörda parter.

Axel Andén

axel.anden@almatalent.se

Ämnen i artikeln:

Sveriges Radio

Dela artikeln:


Dagens Medias nyhetsbrev

Genom att skicka in mina uppgifter godkänner jag Bonnier Business Media AB:s (BBM) allmänna villkor. Jag har även tagit del av BBM:s personuppgiftspolicy.