Få hela storyn
Starta din prenumeration

Prenumerera

Torsdag24.09.2020

Kontakt

Annonsera

Meny

Starta din prenumeration

Prenumerera

Sök

Nyheter

Lågt förtroende för Hallandspostens chefredaktör

Publicerad: 29 Augusti 2008, 11:52
Uppdaterad: 6 December 2015, 16:41

Facket på Hallandsposten vill inte ha tillförordnade chefredaktören Marianne Holm som permanent chefredaktör.


Hallandsposten söker ny chefredaktör efter Sverker Emanuelsson som lämnade tidningen i vintras. Nu försöker journalistklubben på Hallandsposten nu säkerställa att redaktionschefen Marianne Holm, som utsetts till tillförordnad chefredaktör, inte får posten permanent.

En omröstning bland SJF-klubbens medlemmar på tidningen visar att förtroendet för Marianne Holm är i det närmaste obefintligt. Enligt uppgifter till Dagens Media anser endast en av de röstande att hon är lämplig som chefredaktör, medan 33 tycker att hon är olämplig. 35 av klubbens 49 medlemmar röstade, en av dem röstade blankt.

Fredrik Nyberg, ordförande i journalistklubben på Hallandsposten, vill inte uttala sig om omröstningen.

- Innan rekryteringen är avslutad vill jag inte uttala mig om den eller potentiella kandidater.

Dagens Media har sökt Hallandspostens vd Göran Johansson.

Kristin Djerf

kristin.djerf@dagensmedia.se

Dela artikeln:


Dagens Medias nyhetsbrev

Genom att skicka in mina uppgifter godkänner jag Bonnier Business Media AB:s (BBM) allmänna villkor. Jag har även tagit del av BBM:s personuppgiftspolicy.