Gå direkt till textinnehållet

Lågt förtroende för Hallandspostens chefredaktör

Facket på Hallandsposten vill inte ha tillförordnade chefredaktören Marianne Holm som permanent chefredaktör.

Hallandsposten söker ny chefredaktör efter Sverker Emanuelsson som lämnade tidningen i vintras. Nu försöker journalistklubben på Hallandsposten nu säkerställa att redaktionschefen Marianne Holm, som utsetts till tillförordnad chefredaktör, inte får posten permanent.

En omröstning bland SJF-klubbens medlemmar på tidningen visar att förtroendet för Marianne Holm är i det närmaste obefintligt. Enligt uppgifter till Dagens Media anser endast en av de röstande att hon är lämplig som chefredaktör, medan 33 tycker att hon är olämplig. 35 av klubbens 49 medlemmar röstade, en av dem röstade blankt.

Fredrik Nyberg, ordförande i journalistklubben på Hallandsposten, vill inte uttala sig om omröstningen.

- Innan rekryteringen är avslutad vill jag inte uttala mig om den eller potentiella kandidater.

Dagens Media har sökt Hallandspostens vd Göran Johansson.

Publicerad 2008-08-29 11.52Uppdaterad 2015-12-06 16.41

Dela artikeln: