lördag1 april

Kontakt

Annonsera

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Nyheter

"Jag får ta mig en allvarlig funderare"

Publicerad: 8 september 2008, 06:00
Uppdaterad: 6 december 2015, 16:41

Bosse Lundquist, mångårig ordförande för Djurgården Fotboll, avgår efter en säsong med klena sportsliga resultat. Ersättare kan bli Douglas Roos, tidigare vd för Ladbrokes, men nu aktuell med nättidningen Nyheter24. "Får jag en konkret fråga får jag ta mig en allvarlig funderare", säger han till Dagens Media.


HW

Henrik Widell


Douglas Roos har tillsammans med Patrik Sandberg, tidigare vd på mediebyrån Starcom, startat nättidningen Nyheter24 som ska lanseras under hösten.

- Jag är en fanatisk Djurgårdssupporter och jag älskar fotboll men prio ett för mig just nu är mitt och Patriks bolag, säger Douglas Roos.

Han säger att det pågår en process men att han inte har fått ett konkret erbjudande från Djurgården.

- Får jag det ska jag tänka över det noga. Vi är inne i ett intensivt skede inför lanseringen av Nyheter24. Det jobbar vi med nästan 24 timmar om dygnet.

Skulle det vara möjligt att sköta båda uppdragen eller måste du välja?

- Jo det är klart att jag kan göra båda. Jag har ju inget med det redaktionella arbetet att göra överhuvudtaget. Jag sitter i styrelsen på moderbolaget.

Dela artikeln:

Dagens Medias nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev