Nyheter
Hedbjörk tar över Hallandsposten
Publicerad: 5 september 2008, 13:46
Uppdaterad: 6 december 2015, 16:41
Viveka Hedbjörk blir ny chefredaktör på Hallandsposten. Därmed går den tillförordnade chefredaktören Marianne Holm miste om tjänsten.
Dagens Media har tidigare rapporterat om en förtroendeomröstning som Hallandspostens fackklubb genomförde angående Marianne Holm. Den visade att större delen av medlemmarna tyckte att hon var olämplig som chefredaktör.
Varför hon inte får vara kvar som chefredaktör vill dock inte Göran Johansson, vd på Hallandsposten, svara på.
- Det händer ibland att man inte tar klivet från tillförordnad och det händer lika ofta att man gör det. Vi tyckte att Viveka Hedbjörk var mest lämpad av de kandidater vi hade, säger Göran Johansson.
Viveka Hedbjörk är i dag affärschef på Merresor och har tidigare bland annat arbetat som nyhetschef och redaktionschef på Värnamo Nyheter.