Få hela storyn
Starta din prenumeration

Prenumerera

Måndag23.11.2020

Kontakt

Annonsera

Meny

Starta din prenumeration

Prenumerera

Sök

Nyheter

Här är pr-konsulterna som tjänar mest – och minst

Publicerad: 25 November 2014, 14:17
Uppdaterad: 6 December 2015, 12:20

JKL, Prime och Brunswick är byråerna som betalar för branschens tre fetaste lönekuvert. Här är hela listan över pr-konsulternas löner.


Namn Företag Inkomst 2013
Anders Lindberg JKL 8304600
Janerik Larsson Prime PR 4221600
Henry Sténson Brunswick 3772400
Thomas Backteman  Hallvarsson & Halvarsson 3287600
Charlotte Erkhammar Kreab Gavin Anderson 3283300
Maria Grimberg JKL 3096300
Birgitta Stål Kreab Gavin Anderson 2699200
Mats Fogelberg Hill+Knowlton Strategies 2610400
Marta Karqvist Cohn & Wolfe  2554400
Pål Marius Jebsen JKL 2417600
Christer Baldhagen Nordic Public Affairs 2403800
Per Ehrenstråle Hallvarsson & Halvarsson 2158100
Peje Emilsson Kreab Gavin Anderson 2028700
Martin Petersson Hallvarsson & Halvarsson  1995800
Anna Grönlund Krantz JKL 1980400
Bengt Ludvigsson Kreab Gavin Anderson 1979500
Pia Grahn  Grayling 1961600
Helena Stålnert Stålnert Kommunikation 1892300
Jan Lindow MSL 1842700
Sofia Heidenberg Proud Communication 1794700
Anders Milton ISAK  1769100
Tom Beckman Prime PR 1673300
Anders Halvarsson Hallvarsson & Halvarsson  1599200
Anders Gerdin Mindmakers PR 1590600
Mårten Lyth MSL 1564200
Johan Jacobsson Nordic Public Affairs 1561700
Niclas Lövkvist Agency 1512400
Markus Uvell Kreab Gavin Anderson 1490300
Carl-Johan Wachtmeister CJW Advice 1454400
Anna-Karin Hedlund Diplomat PR 1448300
Lars Leijonborg Diplomat PR 1448000
Björn Nyblom Diplomat PR 1417600
Johan Ramsten Hallvarsson & Halvarsson  1412500
Oscar Hyléen  Diplomat PR 1411300
Helena Olsson  Burson-Marsteller 1315400
Andreas Krohn  Rud Pedersen 1311400
Gunnar Sonesson Diplomat PR 1304800
Kerem Yazgan United Minds 1288400
Lars Thalén K-street 1286000
Janna Sundewall Geelmuyden Kiese 1211200
Petra von Rohr Kreab Gavin Anderson 1203100
Micael Bindefeld Bindefeld  1199400
Markus Gustafsson Prime PR 1180700
Birgitta Ed Six year plan 1172500
Bo Krogvig Springtime/Socialdemokraterna 1146400
Hans Gennerud Gullers Grupp 1140000
Theo Martins Hallvarsson & Halvarsson 1119200
Linda Waxin Fd. Edelman 1066000
Christina Saliba Weber Shandwick  1065200
Catarina Wigén Axicom  1062100
Charlotte Witte Prime PR 1038600
Patrik Westander Westander 1037300
Carolina Anestam Hero Kommunikation 1032600
Per Hansen Prime PR 1007000
Ulrica Schenström Hallvarsson & Halvarsson  1000200
Daniel Bergsten Narva 995500
Mats Bergstrand JKL 993500
Björn Mellstrand JMW 981600
Ingela Stenson United Minds 980100
Claes Bodén Jung Relations 976600
Anders Hult Prime PR 976400
Elisabeth Tarras-Wahlberg Kreab Gavin Anderson 973400
Johan Molander Narva 965900
Gabriel Thulin Hallvarsson & Halvarsson  959900
Fredrik Andersson Tegnergatan AB 951000
Martina Lind Nordic Public Affairs 945400
Annika Sjöberg Gullers Grupp 944300
Peter Erikson Erikson Outlook 926100
Carsten Carlsson Hill+Knowlton Strategies 925900
Mattias Oljelund Prime PR 924600
Rolf Erichs Grayling 918400
Carl-Fredrik Jaensson Prime PR  901400
Peter Lindgren Prime PR 891500
Sofia Myrevik Prime PR 877500
Caroline Jungsand Njagency 872900
Manuel Ferrer Progress PR 866700
Cecilia Stegö-Chilò Fd. Springtime nu styrelseproffs 849200
Anders Björck  JKL 847100
Jan Fredriksson Northen Link 843400
Johanna Engelbrekt Grayling 843100
Brit Stakston Stakston PR 838700
Morten Pedersen Rud Pedersen 836100
Tomas Strandh Priest PR 780400
Charlie Stjernberg Prime PR 771700
Lena Patriksson-Keller Patriksson Communication 769200
Annika Falkman Text100 763900
Carl Thalén K-street 755200
Calle Emilsson Kreab Gavin Anderson 734300
Håkan Solberg Solberg Kommunikation  724000
Hampus Knutsson Prime PR  718200
Marita Kuntonen Jung Relations 713400
Göran Persson JKL 712800
Hannes Kerstell Prime PR  711300
Gabriella Finnborg Prat PR 707600
Thomas Pålsson Aspekta 705000
Peter Krameus Grayling 694700
Birger Lycken (fd. Östeberg) Westander 665400
Axel Lagerbielke Spotlight  657200
Linda Bühlmann Onemotion 655400
Magnus Dahl Aspekta  624900
Paul Alarcón United Minds 623100
Pelle Strandberg Strandberg & Haage  612300
Dan Svanell Hallvarsson & Halvarsson  608900
Kaj Flick Precis 608400
Karin Ljungmark Malmström Identx 607500
Kristina Lang Falck Wirtén PR&Kommunikation  602200
Mats Hallvarsson Hallvarsson & Halvarsson  598200
Sten Haage Strandberg & Haage  589300
Johan Wetterqvist Spotlight  585100
Joanna Mossberg Grayling 584500
Mattias Tönnheim Samurai PR 575800
Carl Fredrik Sammeli Prime PR  574300
Mats Gullers Gullers Grupp 565800
Lars-Ola Nordqvist Comvision 551200
Mats Hedberg Partner PR 550000
Desirée Maurd Kult PR 545200
Sebastian Navab Nav PR 538800
Håkan Gunnarsson Erichs Communications 538100
Ingrid Landahl Comma 527600
Viktoria Hemmingsson Leiga Nordic Public Affairs 520000
Harald Ullman Ullman 518600
Nina Nygaard Lundin Gullers Grupp 518300
Petter Andréasson Andréasson PR 515900
Karin Pontén Vår PR-byrå 513500
Johan Rönn Angselius Rönn 508900
Marianne Östlund Effektiva Media 506800
Richard Hellmark  Hegeli Public Affairs 503600
Mats Hagman Create PR 495800
Paul Ronge Paul Ronge Media AB 487500
Mats Ryd Priest PR 485300
Roland-Philippe Kretzschmar MNML Agency 483800
Miriam Nordfors Nordic Public Affairs 481500
Torbjörn Runvik Gullers Grupp 480000
Kaj Sandart Hallvarsson & Halvarsson  479000
Kerstin Andersson Fd. Mix Public Relations 468200
Roger Blomqvist Informedia  466800
Inger Lindström Vox PR  462800
Jessica Löwgren Jung Relations 454200
Jesper Lövkvist Von Oben/Hållbart näringsliv 450600
Robin F Grönstedt Progress PR 444900
Dominika Peczynski Mafioso 437400
Mattias Ronge Edelman Deportivo 433300
Stefan Ronge Edelman Deportivo 432000
Fredrik Pallin Prime PR 426000
Kjell Hjelm Northen Link 424700
Lili Assefa  Assefa Kommunikation 420000
Lotta Balodis Byström Balodis 414500
Marianne Djudic Taste PR 409900
David Hesselman Burson-Marsteller 406500
Ulrika Bernhoff United Minds 403900
Rita Platzer Rita Platzer  402300
Daniel Sparr La Bas 398400
Jesper Kling Golin 360000
Staffan Dopping K-Street 357600
Robert Nyström Wise Communications 350300
Jonas Fjelkegård  Informedia  346100
Jerry Silfwer Mad Science Digital 343400
Sakari Pitkänen Olada 332900
Staffan Lindgren Hallvarsson & Halvarsson  323300
Björn Mogensen Oxenstierna & partners 319200
Richard Lindh Taste PR 308000
Henrik Diamant Beer & Diamant PR 306000
Ida Torkkeli JMWx 289100
Sven Otto Littorin Nordic Public Affairs 271100
Marianne Bäärnhielm Sherpa kommunikation 239300
Niclas Strandh United Power 235500
Henrik Westander Westander 228700
Tomas Bergkvist Fd. Studio Total 152000
Lars Wirtén Wirtén PR&Kommunikation  145400
Per Eriksson Fd. Studio Total 139000
Gustaf Reinfeldt Prime PR 135400
KG Rickhamre Coast Communication 112900
Sven Wennerström Grayling 98100
Anders Dalenius Cohn & Wolfe 51600
Anders Kempe JKL  0
Peter Steere JKL 0

Inkomstuppgifterna avser taxerad förvärvsinkomst, taxeringsåret 2014.

Erik Wisterberg

erik@dagensmedia.se

Niclas Rislund

niclas@dagensmedia.se

Dante Thomsen

Dela artikeln:


Dagens Medias nyhetsbrev

Genom att skicka in mina uppgifter godkänner jag Bonnier Business Media AB:s (BBM) allmänna villkor. Jag har även tagit del av BBM:s personuppgiftspolicy.