Få hela storyn
Starta din prenumeration

Prenumerera

Söndag29.11.2020

Kontakt

Annonsera

Meny

Starta din prenumeration

Prenumerera

Sök

Nyheter

De har reklambyråernas fetaste plånböcker

Publicerad: 26 November 2014, 11:45
Uppdaterad: 6 December 2015, 12:20

Här är listan över landets bäst betalda reklamare.


Namn Byrå Inkomst 2013
Michael Storåkers Styrelseledamot Acne/FLX 5367500
Elisabeth Ström Frilans 4354800
Felix Herngren FLX 4315100
Thomas Enzell Creuna 3139600
Hans Brindfors The Brand Union 3084400
Martin Kubu Ehrenstråhle 2730200
Niclas Melin DDB Nordic 2567700
Lars Axelsson The Brand Union 2383100
David Sandström DDB 2278900
Bjarte Eide M&C Saatchi 2178200
Andreas Rosenlew Grow 2100800
Anne Årneby Fd. Rewir 2026500
Anette Gårdö Lowe Brindfors 1970800
Sunit Mehrotra King 1945700
Rickard Villard Ygency 1938900
Erik Sollenberg Forsman & Bodenfors 1853400
Frank Hollingworth King 1828200
Robert Bryhn frilans 1795100
Björn Ståhl Ingo 1730600
Gustav Martner CP+B 1546900
Håkan Karlsvärd Ingo 1535600
Anders Ericson Sveriges Annonsörer 1500100
Martin Hultqvist A-com/Konsilanto Consulting 1437400
Jan Loosme Lowe People 1435600
Kay Höök R/GA 1416800
Sven-Olof Bodenfors Forsman & Bodenfors 1412200
Bengt Ahlbom SCP 1401100
Joachim Berntzon Berntzon Bylund/Mindmakers PR 1371500
Toomas Tartu Fd. Momentum 1361500
Hans Bylund Berntzon Bylund/Mindmakers PR 1355300
Magnus Jakobsson DDB 1299600
Katarina Forssén Creuna 1296300
Olle Victorin Forsman & Bodenfors 1288100
Ola Dolck Scandinavian Retail Center 1286300
Johannes Åhlund B-reel Film 1276200
Lisa Lindström Doberman 1257800
Joakim Uebel Fd. Grow 1201300
Johan Almquist Grow 1200800
Robert Schelin TBWA 1188000
Thomas Gibson McCann Stockholm 1167100
Göran Åkestam Åkestam Holst 1166300
Martin Bartholf Lowe Brindfors 1156600
Erik Andersch Inhouse 1143400
Jonas Åkerlund RAF 1141400
Anna Qvennerstedt Forsman & Bodenfors 1132600
Jerker Fagerström Fd. DDB 1102400
Leif Sorte Forsman & Bodenfors 1100100
Annika Rehn Lowe Brindfors 1085100
Jessica Bjurström Komm 1082100
Jesper Kouthoofd Teenage Engineering 1081300
Petronella Panérus Great Works 1060900
Magnus Valentin Valentin & Byhr 1049400
Magnus Wåhlsten Great Works 1036300
Andreas Ullenius Åkestam Holst 1014600
Staffan Slörner Sveriges Mediebyråer 1010600
Kalle Widgren TBWA 1000600
Ulf Enander Swe 993700
Kenneth Adenskog Åkestam Holst 984400
Fredrik Simonsson DDB 980100
Tove Langseth DDB 962100
Christina Knight Ingo 957800
Olle Langseth DDB 955600
Magnus Nelsson 123reklam 952600
Håkan Engler TBWA 935500
Martin Stadhammar Berntzon Bylund 934000
Johan Eghammer Forsman & Bodenfors 929700
John Lagerqvist Family Business 928900
Anders Kornestedt Happy F&B 921800
Jacob Nelson Forsman & Bodenfors 909700
Björn Kusoffsky Stockholm Design Lab 905700
Carl Dalin TBWA 897600
Greger Stenström Stenström Red Cell 878400
Anders Hasselstrand Klirr Stockholm 876500
Daniel Bernehjält Ottoboni 870000
Lars Westling A loud minority 859400
Patrik Forsberg Forsberg & Co 844300
Martin Gumpert Cellotone 838500
Jesper Holst Åkestam Holst 835300
Melina Aristiadou Shout 829700
Tommy Gottberg Doe Blomberg Gottberg 820600
Filip Nilsson BETC Paris 815500
Hedvig Hagwall Bruckner King 812700
Johan Skogh Swe 806800
Olle Mattson Calle & Olle 803100
Johan Oliviero Forsman & Bodenfors 801800
Magnus Tengby Valentin & Byhr 782400
Carl Unger Volontaire 780200
Gustav Sehlstedt Le Bureau 775100
Alexander Brügge Esteban 766100
Stefan Norén PS Communication 765300
Josef Danell Swe 763100
Sten Åkerblom Berntzon Bylund 758700
Martin Ragnevad Daytona 750200
Olof Barr Esteban 747000
Mårten Knutsson Family Business 744300
Markus Ernerot Esteban 735400
Aje Stenbeck Inhouse 734600
Per Utterbäck Svensson/Media Bergen 734100
Marie Schnell Carlén McCann Stockholm 730700
Tobias Nordström Forsman & Bodenfors 728300
Kristofer Wanselius Workshop the retail agency 710000
Henrik Björn Palladium 708600
Claes Kjellström Le Bureau 705400
Mikael Rubinsson Blomquist 697100
Adam Springfelt Acne Advertising 694500
Jan Casserlöv Fd. Jung von Matt 692800
Claes af Bürén Gyro Scandinavia? 691300
Henrik Dubois Sandberg Trygg 686400
Måns Jakobsson Hosk Kurppa Hosk 686200
Magnus Fältman Fältman & Malmén 680100
Bo Rönnberg Rönnberg Kommunikation 667400
Johan Rudolphie Palladium 666000
Roger Stighäll North Kingdom 654800
Johan Jäger Jung von Matt 649300
Andreas Grimelund Holy Diver 640100
Christer Byhr Valentin & Byhr 635100
Albin Wendel Wonderleap & Eight 632400
Thomas Brenemark The Chutzpah Agency  631400
Henrik Lagercrantz Social Club 629100
Peter Kydd Camp David 626500
Johan Fredlund Dry Creative Projects 614900
Pontus Karlsson ANR BBDO 613900
Ted Persson Great Works 612700
David Eriksson North Kingdom 607400
Jakob Lind Futurniture 605300
Henrik Stampe Volt 602500
Petter Ödeen Garbergs 587900
Fredrik Jerlov Truth 586100
Victor Press Acne Advertising 583100
Joakim Landin Garbergs 581500
Johan van der Schoot Garbergs 578600
David Granath Granath Havas Worldwide 572900
Oskar Bård Hobby Film 569300
Carl Wåreus Forsberg & Co 564500
Tomas Jonsgården Bacon 530600
Patrick Kampmann Volontaire 528800
Patrick Gardner Perfect Fools 519500
Tony Sajdak Perfect Fools 499700
Andreas Morne Abby Norm 488500
Ulrika Good Dear Friends 484000
Gunnar Skarland Milk 465800
Philip Ahlqwist Volontaire 464100
David Orlic Volontaire 463300
Mikael Flodell A Great Day 451300
Robert Jitzmark Camp David 442800
Pierre Kalmenstam Human Behaviour Communications 432000
Peter Fjäll The Sven Association 426300
Christoffer von Reis Camp David 426000
Sebastian Reed Camp David 426000
Lennart Häger Le Bureau 413300
David Olsson Acne Production 403300
Hans Sydow Youme Agency 393400
Fredrik Bergström Fd. Great Works 380200
Stefan Öström Planet of the silver ape 373400
Axel Laubscher Social Club 357500
Carl Lewenhaupt Calle & Olle 339700
Magnus Rosengren Priority 338100
Tore Thallaug Swedma 328900
Malin von Werder Garbergs 288400
Mia Clase Fd. Garbergs 266900
Niclas Strandh United Power 235500
Peter Håwi Jung von Matt 206000
Christoffer Lundström Halleluja 147300
Stefan Gustavsson Shout 117800
Adam Berg Stink 89600
Mattias Bodin NPP 80500
Stefan Pettersson Noord

The

Innovation Chapel, fd Klirr Stockholm
67800
Richard Björlin Acne Production 45300
Andreas Dahlqvist Grey NY 0
Adam Kerj JWT NY 0
Johan Renck RAF 0
Matias Palm-Jensen Ygency 0

Erik Wisterberg

erik@dagensmedia.se

Dela artikeln:


Dagens Medias nyhetsbrev

Genom att skicka in mina uppgifter godkänner jag Bonnier Business Media AB:s (BBM) allmänna villkor. Jag har även tagit del av BBM:s personuppgiftspolicy.