Nyheter
Cloetta bantar marknadsavdelningen
Publicerad: 17 september 2008, 06:18
Uppdaterad: 6 december 2015, 16:40
När chokladpriserna skjuter i höjden tvingas Cloetta säga upp personal. Marknadsavdelningen är en av de drabbade avdelningarna.
I går fick personalen på Cloetta veta att 60 personer försvinner.
- Det är för tidigt att säga exakt vilka tjänster som försvinner, men det handlar om omkring 40 tjänstemän och 20 kollektivanställda i fabriken, säger Cloettas koncernchef Jesper Åberg.
Totalt jobbar ett sjuttiotal personer i Cloettas sälj- och marknadsorganisation. Efter delningen av Cloetta och Fazer, som innebär att intäkterna minskar med 40 procent, är avdelningen överdimensionerad.
- Neddragningarna beror inte bara på delningen av Cloetta och Fazer utan också av det nuvarande marknadsläget med hög prispress, löneinflation och prisstegringar på kakao och andra råvaror, säger Jesper Åberg.