Få hela storyn
Starta din prenumeration

Prenumerera

Lördag28.11.2020

Kontakt

Annonsera

Meny

Starta din prenumeration

Prenumerera

Sök

Nyheter

Annonsörerna som betalar högsta lönen

Publicerad: 26 November 2014, 09:56
Uppdaterad: 6 December 2015, 12:18

Här är listan över marknads- och kommunikationscheferna som får bäst – och sämst – betalt.


Namn Företag Inkomst 2013
Nicholas Högberg vd Tre 5172900
Thomas Ekman  vd Tele2 4741800
Anna Malmhake Pernod Ricard 4597400
Alain Visser Volvo 4199200
Mattias Ankarberg H&M 3725800
Magnus Wikner vd Ving 3384400
Mattias Wedar Eniro 3334300
Per Mossberg Posten 3154600
Bodil Eriksson Volvo 3079500
Christina Wergens  fd Unilever 3032100
Thomas Sparrmo Telia 2857100
Helen Jansbo Allra 2554200
Karl-Oskar Tjernström fd MTG 2438100
Raymond Mankowitz McDonalds 2422500
Stefan Hedelius SAS 2358300
Andreas Viefhaus Electrolux 2273500
Håkan Sjöstrand Fotbollsförbundet (fd Ica) 2243000
Mats Liedholm Ica 2168800
Annica Elmehagen  fd Eniro 2159700
Åsa Jamal TV4 2119100
Daniel Juhlin Byggmax 2082900
Carola Määttä Försäkringskassan 2064400
Claes Tell Nordea 2058200
Pia Nilsson Pågen 2051700
Anna Tillberg Pantzar H&M 2033300
Jesper Hedblom Telia Sonera 2011600
Katarina Jerndahl Electrolux 1915400
Magnus Tegström Novartis 1756500
Johan Hallin Lindex 1724900
Eva Fernvall Apoteket 1689900
Iréne Olsson Procordia 1676600
Patrick Grabenbauer Willys 1658100
Fanny Wallér Länsförsäkringar 1623300
Lars-Johan Strand Clas Ohlson 1568900
Joakim Holmstrand Kappahl 1547100
Michael Persson Gripkow Svedavia 1471500
Bodil Jönsson-Lindgren Coop 1457200
Magnus Holm Preem 1437500
Sten Andersen ATG  1431800
Anders Forssten Seqr/ fd Max 1423500
Pino Roscigno SPP 1418500
Sabina Rasiwala Hägglund SVT 1398100
Cecilia Rosendahl-Lavén AMF Pension 1378900
Robert Howing LaFontaine fd Apple 1368700
Lars Jungerth Canal Digital 1344400
Peter Jannerö Svenska Spel 1315100
Erik Jarnsjö Spendrups 1312100
Richard Schlasberg Coca-Cola 1278100
Anna Stinger fd Åhléns 1246400
Victor Appelqvist Gina Tricot 1242800
Marcus Thollin Orkla 1242300
Peter Herte Synsam 1208100
Karl-Johan Bogefors Absolut 1195800
Lisa Pers Ohlsén Komfort-Kedjan 1178100
Per Alvén Överskottsbolaget 1173800
Patrik Hjert Hemköp 1170300
Gina Azaric Tre 1168100
Gustaf Brusewitz Google 1167000
Eddie Hernandez Elgiganten 1143500
Erik Andersch fd Intersport 1143400
Jonas Tränk Comhem 1114900
Johan Rosenblom Starbucks 1109800
Jonas Bäckström Absolut 1108500
Johan Seidefors TV4 1097400
Marita Bertilson Specsavers 1086900
Martin Sopko Antula healthcare 1062800
Patrik Nygren-Bonnier Ikea 1047100
Andreas Timdahl SBS Radio 1040500
Staffan Ekstam McDonald's 1038500
Annika Wink Svenska Spel 1036600
Mikael von Ekensteen Citygross 1030200
Camilla Tienso O'Learys 1019300
Pia Greverius Estrella 1019300
Johan Saxne Bauhaus 1016400
Johan Landeström  Apoteket 1013300
Ats Joorits Tallink Silja 999500
Annika Stenlund Volkswagen 985400
Mariella Delgado Volvo 982300
Johanna Lepistö Ica Banken 956500
Edvard Unsgaard Svensk Exportkredit 954900
Krister Karjalainen Procter & Gamble 947900
Sandra Miller Kinge Viasat 942400
Björn Gent Lensway 941600
Lotta Onajin Tele 2 918400
Fredrik Ellsäter BMW 911700
Cecilia von Perglas Cloetta 909000
Peter Austler Bjurfors 899300
Frida Keane Danone 897900
Anders Ragvald Swedbank 891200
Per Carleö Volvo 876300
Johan Masironi Tele 2 869900
Anders Sjöland MTG 853300
Irene Bernald Audi 847500
Thomas Kusoffsky Smarteyes 838300
Melina Aristiadou Burger King 829700
Mia Lund Hanusek Media Markt 818800
Kajsa Dahlberg McDonald's 812100
Lotta Loosme SVT 805700
Roland Bägén Hyundai 799600
Jimmy Sander Elon 787500
Ulf Hermansson Samell SAS 781800
Veronica Sandström Glaxosmithkline 779600
Eva-Maria Elstner Skoda 774700
Kathrine Löfberg Löfbergs Lila 773900
Andreas Stighäll Prisjakt 762100
Stefan Santos Spendrups 748700
Andreas Mühlich Skandiamäklarna 742900
Henric Byström Carlsberg 739900
Yvonne Borg Eon 737900
Marina Davarinou Siba 722600
Henrik Zielfelt Citroen 714300
Jelena Mirkovic Alecta 700300
Jan Casserlöv Toyota 692800
Jonas Järrenfors Netonnet 689200
Niklas Zhovnartsuk Viking Line 682700
Stefan von Stein Campadre 665900
Claes Pellvik Ving 659200
Maria Bolin Lilja Telenor 650100
Tina Jarlerud BMW 632900
Karolina Åhs K-Rauta 625700
Robert Forss Försvarsmakten 614100
Farshad Shadloo Google 574300
Catharina Jevrell Skanska 569900
Patricia Lindström Lantmännen Cerealia 560600
Erik Yström Sony Mobile 556000
Anette Jannerö Max 548100
Janis Pavuls Tallink Silja 545600
Per Jute fd Viking Line 518600
Jonas  Köpniwsky Klarna 514500
Jannike Forslund Tele2 462300
Katarina Lakowitz Volkswagen 447100
Pelle Zachrisson Mazda 270100
Karin Lindberg (Carlsson) Erik Olsson 210400
Christian Bönnelyche United Media 150000
Marko Nurmela Samsung 106800
Sophia Bendz Spotify 100000
Ullrika Svenburg Mio 0

Erik Wisterberg

erik@dagensmedia.se

Dela artikeln:


Dagens Medias nyhetsbrev

Genom att skicka in mina uppgifter godkänner jag Bonnier Business Media AB:s (BBM) allmänna villkor. Jag har även tagit del av BBM:s personuppgiftspolicy.