Tidskrifter
PT Kvinna hotas av nedläggning
Publicerad: 10 oktober 2014, 04:32
Uppdaterad: 6 december 2015, 12:26
PT Kvinna, som ges ut av JO Förlaget AB, kan komma att läggas ner, enligt uppgift till Dagens Media.
DT
Dante Thomsen
JO Förlaget AB ger ut titlarna Min Jakthund, PT Kvinna och Svenska Stövarklubbens tidning Stövaren.
Enligt uppgift till Dagens Media kommer dock PT Kvinna, som startades för drygt ett år sedan, att läggas ner på grund av att ekonomin inte går ihop.
Uppgifterna bekräftas av AnnaKarin Larsson, som arbetar med annonsförsäljning för tidningen.
– Det stämmer, från och med årsskiftet, säger hon till Dagens Media.
Enligt AnnaKarin Larsson ska tidningen dock eventuellt tas över av ett annat förlag. Övriga frågor hänvisar hon till JO Förlagets vd Johan Olsson.
Han säger dock att inget beslut om nedläggning har fattats än.
– Vi har tre olika scenarion. Antingen byter den ägare, läggs ner eller så finns den kvar i förlaget. Vi ska göra det sista numret nu och så får vi se, säger han till Dagens Media och fortsätter:
– Det handlar om resurser. Ska vi satsa på tidningen måste vi kanske öka bemanningen och då är frågan om vi har den ekonomin.