måndag27 mars

Kontakt

Annonsera

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Tidskrifter

Pappersstrejken förlängs – för femte gången

Publicerad: 21 april 2022, 08:44

Pappersbruk i Lappeenranta i Finland.

Foto: Juhla/Getty Images

Strejken vid UPM:s pappersbruk i Finland förlängs igen. Det drabbar svenska tidningar hårt, med försenad utgivning, ökade kostnader och sämre papperskvalitet.

Ämnen i artikeln:

PapperskrisenSveriges TidskrifterBonnier NewsAller Media

Madeleine Nilsson

madeleine.nilsson@dagensmedia.se


Dagens Media kunde nyligen rapportera att bland annat Dagens Arbete och Hem & Hyra inte kan trycka sina tidningar i tid på grund av den omfattande strejken i Finland, som har pågått sedan årsskiftet.

LÄS ÄVEN: Tidningar försenas när pappersbruket inte levererar i tid: ”Vårt tryckeri står stilla”

Strejken leder till pappersbrist i hela Europa, vilket gör att svenska tidningar tvingas ta ökade kostnader och att trycka sina tidningar på annat papper. Det drabbar stora aktörer som Bonnier News och Aller Media, men även mindre titlar.

Nu förlängs strejken ytterligare – fram till 14 maj, enligt Sveriges Tidskrifter. Ungefär hälften av alla tidskrifter som trycks i Sverige använder vanligtvis papper från finska UPM.

Sveriges Tidskrifter genomförde i slutet av mars en enkät bland sina medlemmar. Den visar att cirka en tredjedel av de svarande fått se ökade papperskostnader och knappt var fjärde har fått byta papper. 17 procent anger att de har fått så kallade energitillägg på fakturor från tryckeriet eller pappersleverantören.

LÄS ÄVEN: Kerstin Neld om papperskrisen: ”Alla parter är pressade” 

Alla artiklar om papperskrisen

Tidningar försenas när pappersbruket inte levererar i tid: ”Vårt tryckeri står stilla” 

Kerstin Neld om papperskrisen: ”Alla parter är pressade” 

Tidskriftsjättarna om pappersstrejken: ”Kostnadsläget är extremt” 

Pappersstrejken förlängs – igen 

Förlängd pappersstrejk får tidskrifterna att se över papper och omfång: ”Svårt att överblicka framåt” 

Pappersstrejken förlängs till den 12 mars 

Pappersstrejken i Finland fortsätter – så många av Sveriges Tidskrifters medlemmar påverkas 

Strejk på pappersbruk i Finland 

Stundande strejk på finskt pappersbruk hotar svenska magasin 

Dela artikeln:

Dagens Medias nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev