Få hela storyn
Starta din prenumeration

Prenumerera

Tidskrifter

De utser vinnarna i Tidskriftspriset 2022

Publicerad: 3 juni 2022, 11:31

Foto: Gustav Kaiser + Anette Persson

Tidskriftsgalan äger rum i höst – här är alla jurymedlemmar som bedömer och bestämmer vinnarna.


Ämnen i artikeln:

Sveriges TidskrifterToppnyheter eftermiddag

Jurygrupperna som utser vinnarna i Tidskriftspriset är färdiga. Bland de nya jurymedlemmarna återfinns Jenny Küttim, grävredaktör på SVT Nyheter, Anna Rastner, innehållsdirektör på Bauer Media Group och Jack Werner, frilansjournalist och författare. 

– Vi är stolta över att återigen kunna presentera så kompetenta jurymedlemmar som tillsammans utser de mest lysande stjärnorna i vår bransch. I tider av krig, oro och där yttrandefriheten ställs på sin spets blir det extra viktigt att uppmärksamma både stark journalistik och starka förebilder och också alla de innovativa projekt och lösningar som skapats på redaktioner – stora som små, säger Kerstin Neld, vd Sveriges Tidskrifter, i ett pressmeddelande.

LÄS MER: De leder Tidskriftsgalan 2022

Den 19 oktober ska pris delas ut i totalt tio olika kategorier under Tidskriftsgalan som äger rum på Cirkus i Stockholm. 

Här är alla jurymedlemmar 2022:

Årets Design

Jury:
Ebba Bonde, visuell chef Svenska Dagbladet (ordf.)
Marianne Brandt, tidigare ad på ett flertal tidningar på Bonniers, senast M-magasin
Rickard Frank, designer som driver egen designbyrå, tidigare kreativ chef Dagens Nyheter

Årets Granskning

Jury:
Daniel Nordström, chefredaktör och ansvarig utgivare VLT (ordf.)
Negra Efendić, reporter Svenska Dagbladet
Jenny Küttim, grävredaktör SVT Nyheter

Årets Grepp

Jury:
Patrik Hadenius, förlagschef Norstedts förlagsgrupp (ordf.)
Jack Werner, frilansjournalist och författare
Anna Åberg, redaktionschef Dagens Nyheter

Årets Journalist

Jury:
Sofia Wadensjö Karén, vd, UR (ordf.)
Thomas Mattsson, senior adviser Bonnier News och ordförande Utgivarna
Johanna Thulin Bratten, programchef Samhälle TV4

Årets Ljud & Rörligt

Jury:
Lars Truedson, vd Tredje Statsmakten (ordf.)
Anna Rastner, Content Director Bauer Media Group
Patrik Syk, ansvarig för podcast och ljud Aftonbladet

Årets Omslag

Jury:
Daniel Andersson, vd Tidsam (ordf.)
Ingrid Hegg, effektivitetskonsult Petra Brask & Partners, tidigare marknadschef inom Bonnier och Egmont
Åsa Rydgren, tidigare förlagschef/publisher på Bonnier Magazines & Brands. Idag konsult inom ledarskap och affärsutveckling

Årets Skoltidskrift

Jury:
James Savage, CEO & Publisher The Local (ordf.)
Susanne Claesson, chefredaktör Magasin K
Måns Matsson Höög, förbundsordförande Ung Media

Årets Tidskrift Fackpress

Jury:
Martin Ahlquist, redaktionschef Svenska Dagbladet (ordf.)
Anna Gullberg, reporter Expressen Politik & Samhälle
Josefin Jakobsson, Hållbarhetsredaktör Dagens Industri
Linus Larsson, techredaktör Dagens Nyheter
Robert Olsson, vd Utgivarna

Årets Tidskrift Populärpress

Jury:
Hanna Stjärne, vd SVT (ordf.)
Cissi Elwin, vd Chefakademin
Johannes Klenell, kulturredaktör Arbetet
Jon Mauno Pettersson, chefredaktör Breakit
Karolina Roslund, vd Perfect Day Media

Sveriges Tidskrifters Stora Pris

Jury:
Olov Carlsson, biträdande programdirektör och chef för innehållsproduktionen Sveriges Radio (ordf.)
Helena Giertta, chefredaktör och ansvarig utgivare Journalisten
Linnéa Kihlström, chefredaktör och ansvarig utgivare Dagens Media

Hanna Frick

Reporter

hanna.frick@dagensmedia.se

Dela artikeln:

Dagens Medias nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev