Tidskrifter
De digitala läsarintäkterna allt viktigare för tidskrifterna – här är utvecklingen
Publicerad: 9 juni 2022, 10:57
Under 2022 uppskattas tidskrifternas digitala intäkter landa på drygt 300 miljoner kronor, enligt en ny rapport.
Intäkterna från tidskrifternas digitala erbjudanden ökar för tredje året i rad. Under 2022 uppskattas intäkterna passera 300 miljoner kronor, visar en rapport av Higear som gjorts på beställning av Sveriges Tidskrifter.
Tidskrifternas intäkter från digitala prenumerationer har ökat rejält under coronapandemin och fortsätter att göra så även i år. Det visar ”Trendrapporten” som konsultbyrån Higear gör på uppdrag av Sveriges Tidskrifter.
Få hela storyn –
starta din prenumeration.
Första 30 dagarna utan kostnad
Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna
För 6 995 kr/år (ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala innehåll, analyser, guider och temanummer. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har under den perioden möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.