Rörligt
Tv-husens klimathuvudvärk: produktion, flyg och streaming
Publicerad: 23 maj 2023, 09:28
”Vår nya strategi omfattar mer än vår verksamhet, eftersom merparten av vår klimatpåverkan kommer från våra produktioner och vår leverantörskedja”, säger Lena De Geer, hållbarhetschef på Viaplay Group.
Innehållsproduktion, flygresor och streaming tynger tv-husens klimatarbete. Viaplay och TV4 berättar om de pågående initiativen som ska bidra till den gröna omställningen.
Ämnen i artikeln:
Tema: Hållbarhet i mediebranschenDigitala temaveckorViaplayTeliaTV4NetflixWarner Bros DiscoveryUnder Dagens Medias temavecka om hållbarhet i mediebranschen har vi ställt frågor till elva svenska medieföretag om deras klimatarbete. I denna artikelserie publicerar vi svaren, som bygger på mejlenkäter och uppföljande intervjuer med utvalda bolag.
Få hela storyn –
starta din prenumeration.
Första 30 dagarna utan kostnad
Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna
För 6 995 kr/år (ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala innehåll, analyser, guider och temanummer. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har under den perioden möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.