Rörligt
SVT öppnar ny redaktion – i Övertorneå
Publicerad: 16 januari 2017, 09:17
Uppdaterad: 16 januari 2017, 15:20
”Tätorten finns centralt i meänkieli-området och här finns närheten till Finland”.
Ämnen i artikeln:
SVTPå bara ett par år har SVT ökat sin lokala närvaro i landet med flera nya redaktioner, däribland i Angered, Rinkeby och inom kort alltså i Övertorneå.
”Övertorneå är en strategisk placering. Tätorten finns centralt i meänkieli-området och här finns närheten till Finland”, skriver SVT:s divisionschef Anne Lagercrantz på SVT-bloggen.
Två medarbetare, en från SVT och från Sveriges Radio, kommer finnas på plats från start.
”Vi får en ökad geografisk närvaro i denna vidsträckta del av landet, och en ökad beredskap om något stort händer”, skriver Anne Lagercrantz.
SVT har på ett par år ökat närvaron i landet på sju nya orter – från 27 till 34 redaktioner.
”Det är en stor förändring, en av de största i SVT:s historia. Vi har ändrat arbetssätt, rutiner och bemanning. Bakgrunden är en önskan till ökad närhet. Vi ska finnas där folk är”, skriver Anne Lagercrantz.
”Jag är övertygad om att vår ökade närvaro i norr kommer att vidga och berika journalistiken”, fortsätter hon.