Rörligt
Starkt uppåt för Hollywoodfruarna
Publicerad: 19 september 2012, 06:29
Gårdagens avsnitt av "Svenska Hollywoodfruar" drog de största tittarsiffrorna på länge.
Ämnen i artikeln:
TV3I går gick femte avsnittet av TV3:s "Svenska Hollywoodfruar". Programmet sågs av 697 000 tittare, vilket är betydligt fler än för säsongsprogrammet, som sågs av 435 000 tittare.
Programmet fick också en rating på 8,0 procent i kanalens målgrupp 15-49 år. För kvinnor 30-59 år låg ratingen på 14,7 procent.
- Det är fantastiskt bra. Hollywoodfruarna hade den högsta siffran sedan första säsongen 2009, så vi är otroligt glada. Den här säsongen är nog den bästa på länge och jag vill berömma alla som har jobbat med programmet, säger Fredrik Lundberg, MTG TV:s programdirektör, till dagensmedia.se.
Tror ni att det spelar in att det har varit väldigt mycket skriverier kring programmet?
- Vi ser ju att det är ett väldigt stort intresse för både fruarna och programmen. Inte bara för programmen i sig utan även i press och online. Det är starka karaktärer och då spelar det in att folk vill se dem i tv och läsa om dem i tidningarna.