lördag23 september

Kontakt

Annonsera

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Rörligt

Stadium och Pokerstars sponsrar Superstars

Publicerad: 10 september 2009, 04:10

Stadium och Pokerstars sponsrar MTG:s stora höstsatsning ”Superstars”.

Ämnen i artikeln:

Pokerstars

SA

Synnöve Almer


– Vanligtvis har vi en sponsor på ickesport-program, men eftersom intresset var så stort och det är något av ett halvsportprogram så har vi två sponsorer, säger Joachim Nordlind, försäljningsdirektör för MTG TV.

Stadium och Pokerstars får bland annat utrymme i en rörlig sponsorsekvens med stjärnhimmel som ramar in tv-programmet. De kommer även att synas på TV3 Play och under ett gerillaevent i Stockholm.

– De är med på vårt lanseringsevent av programmet. ”Superstars” har varit ett av våra mest framgångsrika underhållningsprogram så vi tror att det även kommer att leverera bra på TV3 Play, säger Joachim Nordlind.

”Superstars” ligger strippat tisdag till torsdag med premiär på tisdag nästa vecka klockan 20. Där möter det tufft motstånd, framför allt från TV4:s ”Idol”. På lördagar sänder TV3 repriser av veckans avsnitt klockan 18-21. Totalt blir det nio episoder.

Dela artikeln:

Dagens Medias nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev