Rörligt
Sociala medier driver AVOD-tittandet
Publicerad: 24 november 2022, 12:16
Sociala medier som Youtube driver tittandet på AVOD-tjänster.
Foto: Janne Næss
AVOD är fortfarande betydligt större än betald streaming. Det visar en analys från Mediavision.
Enligt Mediavision tittar 90 procent av svenska 15–74-åringar på AVOD-tjänster minst en gång per genomsnittlig vecka i Q3. Det kan jämföras med betalfinansierade streamingtjänster som har en räckvidd på 75 procent.
Tittandet på AVOD drivs framför allt av sociala medier, med Youtube, Facebook och Instagram i topp. Om sociala medier exkluderas har AVOD en veckoräckvidd på 61 procent.
– Vi tror att intresset för reklamfinansierad streaming fortsätter att öka i Sverige, men även intresset för tjänster som kombinerar betalning med reklam. I USA finns redan ett stort sådant utbud, bland annat från Netflix. Disney Plus lanserar sin amerikanska hybridtjänst i december. Kanske kommer konjunkturläget att driva på en liknande utveckling även här, säger Marie Nilsson, vd på Mediavision, i ett pressmeddelande.
LÄS ÄVEN: Så mycket knaprar streaming in på linjär-tv