Rörligt
Säsongspremiär av "Wahlgrens värld" – så många tittade
Publicerad: 24 augusti 2018, 09:24
Uppdaterad: 24 augusti 2018, 12:55
"Wahlgrens värld" har gått i tre tidigare säsonger hos Kanal 5 och har varit ett av Discovery Networks mest populära format.
Uppåt för Kanal 5:s flaggskepp "Wahlgrens värld".
"Wahlgrens värld" har gått i tre tidigare säsonger hos Kanal 5 och har varit ett av Discovery Networks mest populära format.
I år är programmet nominerat i kategorin "Årets realityprogram" i tv-priset Kristallen, dessutom har Pernilla Wahlgren och Bianca Ingrosso chans att ta hem kateogrin "Årets tv-personlighet".
När premiäravsnittet av den fjärde säsongen sändes klockan 21.00 i Kanal 5 igår onsdag bänkade sig 327 000 tittare framför tv-apparaterna. Det enligt preliminära siffror från MMS.
Det är en kraftig ökning i jämförelse med förra årets säsongspremiär som lockade totalt 190 000 tittare. Noteras bör dock att förra årets säsongspremiär ägde rum under konflikten mellan Discovery Networks och Com Hem/Boxer, vilket ledde till att tv-husets kanaler under en period var nedsläckta för kunderna.