fredag2 juni

Kontakt

Annonsera

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Rörligt

Rekrytering, AI och hot mot journalister – Utgivarnas nya ordförande om de viktigaste frågorna framåt

Publicerad: 24 april 2023, 09:06

”Det finns flera självklara, stora och viktiga frågor för branschen att driva – och jag är väldigt glad för den kraft vi får tillsammans”, säger Utgivarnas nya ordförande Anne Lagercrantz. Foto: Eva Edsjö

Utgivarna har fått en ny ordförande i Anne Lagercrantz, som är hedrad av förtroendet: ”En varm påminnelse om hur unikt det är att vi kan samlas på det här sättet”, säger hon till Dagens Media.

Ämnen i artikeln:

Toppnyheter förmiddagSVTUtgivarna

Linnéa Kihlström

linnea.kihlstrom@dagensmedia.se


Vid Utgivarnas årsmöte 2021 valdes Thomas Mattsson, senior advisor på Bonnier News, till ordförande för två år framåt. På Utgivarnas årsmöte som arrangerades i dagarna var det därför dags för

Få hela storyn –

starta din prenumeration.

Första 30 dagarna utan kostnad

Obegränsad tillgång till allt digitalt innehåll med dagliga nyheter, reportage och granskningar
Analyser från ledande experter varje vecka
Digitala “temanummer” åtta gånger per år
Guider med konkreta tips och råd hur du lyckas i det nya medielandskapet

Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna

För 6 995 kr/år (ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala innehåll, analyser, guider och temanummer. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har under den perioden möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.

Starta din prenumeration
Redan prenumerant? Logga in

Dela artikeln:

Dagens Medias nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev