Rörligt
Paramount plus till Sverige – så ska streamingaktören locka abonnenter
Publicerad: 2 mars 2021, 09:10
”De som äger sitt innehåll kommer att överleva och vara de framtida vinnarna”, säger Jesper Dahl, Nordenchef Paramount plus, till Dagens Media.
Montage: Steen Aage Nielsen/Paramount
Paramount plus lanseras som fristående streamingtjänst i mars. Dagens Media intervjuar den nordiska Paramount plus-chefen Jesper Dahl för att göra om: ✓ strategin att sluta avtal med operatörer ✓ prissättningen ✓ förhoppningarna och utmaningarna.
Om mindre än en månad gör ytterligare en fristående streamingtjänst entré på den svenska marknaden. Nämligen Paramount plus som lanseras den 25 mars. Tjänsten har funnits som del i kabel-tv-paket
Få hela storyn –
starta din prenumeration.
Första 30 dagarna utan kostnad
Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna
För 6 995 kr/år (ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala innehåll, analyser, guider och temanummer. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har under den perioden möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.