Få hela storyn
Starta din prenumeration
Rörligt
Publicerad: 16 Augusti 2011, 08:34
Uppdaterad: 6 December 2015, 15:02
För andra året i rad är Meter Television det mest nominerade produktionsbolaget.
Med sina sju Kristallen-nomineringar slogs Meter bara av SVT som producerat nio av årets nominerade program.
Bland Meters nomineringar finns ”Mästarnas mästare”, ”Sveriges Mästerkock” och ”Biggest Loser”. Produktionsbolaget tog hem tre av fem nomineringar i Dokusåpa-kategorin.
– Vi är otroligt stolta och glada. Det har varit ett fantastiskt år för oss och detta är ett kvitto på det, säger Meters vd Anna Rydin till dagensmedia.se.
Nu ser hon fram emot en höst med många nyproduktioner.
– Vi lanserar flera stora format under hösten och tidigt i vår som vi är mycket nyfikna på. Bland annat ”Gladiatorerna”, ”Allt för Sverige” och ”Min pappa är bättre än din pappa”.
TV4 nominerades för fem produktioner, följt av Mastiff med fyra Kristallen-nomineringar och UR och STO-CPH med tre vinstchanser var.
Produktionsbolagens nomineringar:
SVT 9
Meter Television 7
TV4 5
Mastiff 4
STO-CPH Production 3
UR 3
Anagram 2
OTW 1
Endemol 1
Bob Film 1
Yellow Bird 1
Baluba 1
GKU 1
Jarowskij och FLX 1
Phosworks 1
nordisk Film TV-produktion 1
Happy Fiction1
Skare 1
Silverback 1
Atmo 1
Art89 1
Titan Television 1
To the Moon 1
Strix 1
Kristin Djerf