Få hela storyn
Starta din prenumeration
Rörligt
Publicerad: 10 juni 2021, 06:01
Uppdaterad: 10 juni 2021, 08:38
”Jag kan förstå att de är missnöjda, men det rör sig om en väldigt liten del av våra abonnenter”, säger Roberta Alenius, head of corporate communications på Nent Group, till Dagens Media
Foto: Nent
UPPDATERAD. Nent-ägda Viaplay lovade gamla kunder att få behålla priset på 199 kronor i månaden för sportpaketet – men ändrade sig sedan. Nu anser Konsumentverket att Nent har vilselett kunderna. ”Vi har rätt att göra det här” säger Roberta Alenius, head of corporate communications på Nent Group.
Dagens Media har tidigare rapporterat om kundernas kritik mot Viaplay. Orsaken är att Viaplay vid ett flertal tillfällen lovade kunder som i flera år betalat 199 kronor i månaden
Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna
För 5 995 kr/år (ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala innehåll, analyser, guider och temanummer. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har under den perioden möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.