Rörligt
Innehåll, resor och energianvändning största klimatbovarna hos tv-husen
På TV4, SVT och Nent ligger fokus framåt på att minska klimatpåverkan från innehållsproduktionen, resorna och energianvändningen – bland annat genom att bli bättre på att mäta, effektivisera och gå igenom hela värdekedjan.
Publicerad: 3 februari 2022, 06:36
Telias Sara Nordbrand, Nents Lena De Geer och SVT:s Robert Kandell är ansvariga för hållbarhetsfrågorna på tv-husen.
Foto: Pixabay
TV4, SVT och Nent baserar alla sina framtida hållbarhetsmål på SBT, Science Based Targets. På Telia är ambitionen att vara klimatneutral år 2030, för SVT:s del inleds under våren ett
Få hela storyn –
starta din prenumeration.
Första 30 dagarna utan kostnad
Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna
För 6 995 kr/år (ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala innehåll, analyser, guider och temanummer. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har under den perioden möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.