Rörligt
Hon är ny vd på tv.nu
Publicerad: 30 mars 2022, 11:44
Helen Orselius har arbetat tre år inom Schibsted.
Tv.nu tillsätter ny vd och utökar sin satsning på streaminginnehåll.
Ämnen i artikeln:
SchibstedHelen Orselius går från och med den 1 april in som ny vd för Schibsteds tv.nu. Senast kommer hon från rollen som tillförordnad strategichef på Schibsteds News Media-division.
Därmed ersätter hon Helena Folcker som lämnar Schibsted efter drygt tio år inom koncernen.
– Det känns fantastiskt roligt att bli en del av teamet och få utveckla tv.nu vidare. Streamingmarknaden växer explosionsartat och vi ser en mängd nyetableringar på den svenska marknaden. Det enorma utbudet som ständigt växer ökar också behovet av guidning, här spelar tv.nu en viktig roll, säger Helen Orselius, i ett pressmeddelande.
Tv.nu har sedan några år tillbaka även riktat in sig på att även guida inom streaminginnehåll, inte bara linjära tv-program. För att satsa ännu mer inom streaming kommer tv.nu även göra videoklipp av sajtens blogginlägg samt nyhetsbrevens topplistor och tips.
Dessutom ökar tv.nu utbudet av trailers och ”bakom kulisserna”-material för att på så vis bygga upp en rörlig databas som både ska möta användarnas och annonsörernas efterfrågan.