Få hela storyn
Starta din prenumeration

Prenumerera

Rörligt

Här är alla nomineringar till Kristallen 2022

Publicerad: 17 augusti 2022, 07:50

Malou von Sivers tar emot hederpriset på Kristallen 2021.

Foto: SVT

Sveriges bästa tv-program, programledare och skådespelare prisas under Kristallen-galan – se listan över alla nomineringar.


Ämnen i artikeln:

KristallenToppnyheter eftermiddagTV4TV4 PlayPeter Settman

Den 1 september sänds tv-galan ”Kristallen” där totalt 22 statyetter ska delas ut till de bästa tv-insatserna under det gångna året.

Galan direktsänds från Cirkus i Stockholm via TV4 och TV4 Play och programleds av Peter Settman. 

Här är de nominerade i Kristallen 2022 

Nominerad, kanal, produktionsbolag

Vinnare i följande kategorier utses av Kristallens jury:

Årets barnprogram:

Dock'n'roll, UR, UR

LasseMajas Detektivbyrå, C More/TV4, FLX

Lilla Aktuellt, SVT, SVT

Strula, SVT, SVT

Wild Kids, C More, Jarowskij

 

Årets biroll:

Eva Melander/Den osannolika mördaren, Netflix

Johan Hedenberg/DEG, SVT

Klara Hodell/Knutby, C More/TV4

Omar Rudberg/Young Royals, Netflix

Samuel Fröler/Det som göms i snö, Viaplay

 

Årets dokumentärprogram:

Fotbollsbomben, Kanal 5/Discovery+, Discovery

Hemligt hav, TV4, Deedy Group

Kalla fakta: Älskad, hatad hiphop, TV4, TV4

The Prize of Silence, Viaplay, Meter Television

Världens vackraste pojke, SVT, Mantaray Films

 

Årets faktaprogram:

Kriget i Ukraina, TV4, TV4

Malou Efter tio, TV4, TV4

Samhällskollaps, SVT, FLX

Under kniven, SVT, SVT

Vem mördade skolan?, SVT, Brand new content

 

Årets granskning:

200 sekunder – Kronfågel, Viaplay, Aftonbladet

Kalla fakta: Barnen på fjärde våningen, TV4, TV4

Uppdrag granskning: Ericsson och IS, SVT, SVT

Uppdrag granskning: I skuggan av El Chapo, SVT, SVT

Uppdrag granskning: Transbarnen, SVT, SVT

 

Årets komedi och humor:

Likea, C More, FLX

Lust, HBO Max, Miso Film Sverige

Solsidan, TV4/ C More, FLX/Jarowskij

Varan-tv:stories, SVT, Filmfabrikör

Vi i villa, Kanal 5/Discovery+, FLX

 

Årets kvinnliga skådespelare:

Alba August/Knutby, C More/TV4

Aliette Opheim/Knutby, C More/TV4

Clara Christiansson Drake/Mörkt hjärta, Kanal 5/Discovery+

Madeleine Ferraud/Allt som blir kvar, SVT

Nora Rios/Heartbeats, C More

 

Årets livsstilsprogram:

Behandlingen, Kanal 5/Discovery+, Mastiff

Grand Designs Sverige, TV4, Fremantle

Husdrömmar Sicilien, SVT, SVT

Min historiske pojkvän, TV4, Baluba

Vem tror du att du är, Kanal 5/Discovery+, Warner Bros

 

Årets manliga skådespelare:

Bill Skarsgård/Clark, Netflix

Edvin Ryding/Young Royals, Netflix

Einar Bredenfeldt/Knutby, C More/TV4

Mattias Nordkvist/Vi i villa, Kanal 5/Discovery+

Robert Gustafsson/Det som göms i snö, Viaplay

 

Årets nyheter- och aktualitetsprogram:

30 minuter, SVT, SVT

Aktuellt special: Polen, SVT, SVT

Cyklopernas land, SVT, SVT

Efterlyst, Viaplay, Alaska Film & TV

Fotbollskanalen On Tour – Deadline day!, TV4, TV4

 

Årets realityprogram:

Benjamin’s, TV4, Mastiff

Bäst när det gäller, SVT, SVT

Kärleken flyttar in, TV4, ITV Studios

Svenska Truckers, Viaplay, Alaska Film & TV

Över Atlanten, Kanal 5/Discovery+, Mastiff

 

Årets sportproduktion:

Allsvenskan, Kanal 5/Discovery+

Fotbolls-EM för herrar, SVT

OS-Studion, Kanal 5/Discovery+

UEFA Champions Leauge, C More/Telia

Vinterstudion, SVT

 

Årets tv-drama:

Bonusfamiljen, SVT, FLX

DEG, SVT, Nexiko

Det som göms I snö, Viaplay, Yellow Bird

Knutby, C More/TV4, B-Reels Films

Mörkt hjärta, Kanal 5/Discovery+, FLX

 

Årets tävlingsreality:

Allt för Sverige, SVT, Meter Television

Bachelorette Sverige, TV4, Warner Bros

Draknästet, SVT, ITV Studios

Mullvaden, Kanal 5/Discovery+, Warner Bros

Robinson, TV4, Mastiff

 

Årets underhållningsprogram:

1 mot Sverige, SVT, Mastiff

Alla mot alla, Kanal 5/Discovery+, Nexiko

Lego Masters Sverige, TV4, Meter Television

Masked Singer Sverige, TV4, Fremantle

På spåret, SVT, SVT

 

Årets unga dramaserie:

Dör för dig, UR Play, Art & Bob

Eagles, SVT, New Stories

Heartbeats, C More, Baluba

Threesome, Viaplay, Yellow Bird

Young Royals, Netflix, Nexiko

 

Årets bästa program:

Årets bästa program i alla kategorier. Utses av vinnarjuryn och delas ut sist på galan.

 

Vinnare i de fyra publika kategorierna röstas fram under galans gång:

Tittarnas favoritprogram:

Bäst i test, SVT

Masked Singer Sverige, TV4

På gränsen med Peter Jihde, Viaplay

Spökjakt, Kanal 5/Discovery+

Young Royals, Netflix

 

Årets kvinnliga programledare:

Carina Berg, Kanal 5/Discovery+

Farah Abadi, SVT

Magdalena Kowalczyk, Viaplay

Renée Nyberg, TV4

 

Årets manliga programledare:

David Hellenius, TV4

David Sundin, SVT

Filip Hammar & Fredrik Wikingsson, Kanal 5/Discovery+

Hasse Aro, Viaplay

 

Årets tv-personlighet:

Benjamin Ingrosso, Benjamin’s, TV4

Joakim Lundell, Spökjakt, Kanal 5/Discovery+

Kristina ”Keyyo” Petrushina, Svenska Powerkvinnor, Viaplay

Terese/Hampus Nessvold, Trevlig helg, SVT

Hanna Frick

Reporter

hanna.frick@dagensmedia.se

Dela artikeln:

Dagens Medias nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev