Få hela storyn
Starta din prenumeration

Prenumerera
Sök



Rörligt

Här är alla nomineringar i Kristallen 2019

Publicerad: 16 Augusti 2019, 10:04

En av de möjliga vinnarna: Störst av allt.

Foto: FLX

Netflix första svenska produktion ”Störst av allt” kan vinna pris i årets omgång av Kristallen.


Ämnen i artikeln:

TV4ViaplayCMoreSVTTV3OTWKanal 5StrixFLXKristallenNetflixDI

Den sista fredagen i augusti direktsänder SVT Kristallen, tv-programmet som prisar det gågna årets bästa tv-program. 

Totalt 21 statyetter ska delas ut, varav 16 pristagare utses av en jury och tre av publiken. Dessutom delas även ett Hederspris ut samt Vinnarjuryns specialpris. 

Här är alla nomineringar:

ÅRETS BARNPROGRAM:

• Djurverket / UR / Producent: Jonas Leksell, OTW
• Livet i mattelandet / UR / Producent: Patrik Sundström, Patrik Sthlm
• Julkalendern Storm på Lugna gatan / SVT / Producent: Cecilia Norman, Mardell/Baluba
• Sagasagor / Viaplay / Illustration: Emma Göthner / Producent: Niklas Larsson/SF Studios Production
• Doktorerna / SVT / Producent: Marie Lundberg/Svenska Barnprogram

ÅRETS DOKUMENTÄRPROGRAM: 

• Josefin Nilsson – Älsa mig för den jag är / SVT / Producent: Emelie Person/SVT
• Anders, jag och hans 23 andra kvinnor / SVT / Producent: Nahid Persson/RealReel Doc
• Stieg Larsson – Mannen som lekte med elden / TV4/C More/ Producent: Matthias Nohrborg, Fredrik Heining, Henrik Georgsson/B-Reel Films
• Tjock-Steffe / TV4/C More / Producent: John Mork/Nordisk Film TV
• Filmen om Alexander / Kanal 5 / Producent: Ann-Sofie Carringer/ Carringer Media

ÅRETS DOKUSÅPA:

• Paradise Hotel / TV3/Viafree / Producent:  Caroline Claesson/Mastiff
• Vinnarskallar / TV4 / Producent: Pär Hedmark/ITV
• Superstars 2019 / Kanal 5 / ITV
• Kockarnas kamp / TV4 / Erik Brunnberg / Meter Television
• Allt för Sverige / SVT / Producent: Christer Åkerlund / Meter Television

ÅRETS FAKTA OCH SAMHÄLLSPROGRAM:

• Trolljägarna / TV3 / Producent: Strix
• Jenny och Steffo träffar partiledarna / TV4 / Martin Sundsten/TV4
• Under burkan / Expressen TV / Christian Holmén/Magda Gad/Niclas Hammarström/Expressen TV
• Tjafs / Viafree / Producent: Karolina Sandberg/Oh My
• 36 dagar på gatan / SVT/ Carolina Möllerstedt Widell/Niklas Nyberg/ITV Studios

ÅRETS GRANSKNING: 

• Kalla fakta – De osynliga barnen / TV4 / Producent: Kerstin Wersäll/Lovisa Thuresson/Aleksandar Vujanovic/TV4
• Kalla fakta – Utanför laget/ TV4 / Andréas Sundberg/Phil Poysti/Gerda Nilsson-Tysklind/TV4
• Uppdrag granskning: FN och Mörkläggningen / SVT / Producent: Ali Fegan/Axel Gordh Humlesjö/Ola Christoffersson/SVT
•Uppdrag granskning: Nagelfixarna / SVT / Anna Lindman / Lars-Göran Svensson / Johan Palmgren / Henrik Crona/SVT
• Uppdrag granskning: Swedbank och penningtvätten / SVT / Producent: Joachim Dyfvermark/Axel Gordh Humlesjö/Linda Larsson Kakuli/Per Agerman/Ola Christoffersson/SVT

ÅRETS HUMORPROGRAM:

• Finaste familjen / TV4 / Producent: Lotta Westberg / Jarowskij
• Leif och Billy / SVT / Producent: Thomas Lindgren/Mag 5
• Dips / SVT/ Producent: Marie Agerhäll/APAB
• Enkelstöten / TV4/C More / Producent: Renée Axö/FLX
• Helt perfekt / Kanal 5 / Producent: Benjamin Thuresson/ITV

ÅRETS KVINNLIGA PROGRAMLEDARE:

• Sofia Wistam / Kanal 5
• Rebecca Stella / TV3
• Sanna Nielsen / SVT
• Tilde de Paula Eby / TV4

ÅRETS KVINNLIGA SKÅDESPELARE I EN TV-PRODUKTION: 

• Mikaela Knapp / Systrar 1968 / SVT
• Josefin Neldén / Vår tid är nu/ SVT
• Helena Bergström / Bröllop, begravning och dop / TV4/C More
• Ia Langhammer / Det som göms i snö / Kanal 5
• Hanna Ardéhn / Störst av allt / Netflix

ÅRETS LIVSSTILSPROGRAM:
• Arvinge okänd / SVT / Producent: Lisa Jarenskog/SVT
• Sofias änglar / Kanal 5 / Producent: Åsa Rönn/Nordisk film
• Vem bor här? / SVT / Producent: Anna Barenthein/Fremantle
• Världens sämsta Indier / SVT / Producent: Karin af Klintberg/Af Nexiko
• Middag med mitt ex / TV3 / Producent: Tomas Schubert / Fremantle

ÅRETS MANLIGA PROGRAMLEDARE:

•Johnnie Krigström och Mattias Särnholm / Kanal 5
• Peter Jihde / TV3
• David Sundin / SVT
• David Hellenius / TV4

ÅRETS MANLIGA SKÅDESPELARE I EN TV-PRODUKTION: 

• Mattias Nordkvist / Vår tid är nu / SVT
• Felix Sandman / Störst av allt / Netflix
• Rolf Lassgård / Jägarna / TV4/C More
• Robert Gustafsson / Det som göms i snö / Kanal 5
• Jens Hultén / Systrar 1968 / SVT

ÅRETS NYHETER- OCH AKTUALITETSPROGRAM: 

• Korrespondenterna IS-svenskarna / SVT / Producent: Johanna Lilius / SVT
•200 sekunder / Viafree / Producent: Kristina Edblom/ Lindah C Mohlin/Aftonbladet / Viafree
• Börsmorgon - rapportextra / DI TV / Producent: Bella Levy/Björn Rundström/Expressen TV
• Svenska nyheter / SVT / Producent: Michael Lindgren / SVT
• Efter fem / TV4 / Producent: Martin Sundsten/TV4

ÅRETS NYSKAPANDE/FÖRNYARE: 

• Partiledardebatten i Gävle / TV4 / Producent: Anna Henjer/Mattias Hägerlund /TV4
• Nedsläckt land / SVT / Producent: Mathias Barnekow/SVT
• Den stora älgvandringen / SVT / Producent: Robban Moström/SVT
• Jenny och Steffo träffar partiledarna / TV4 / Producent: Martin Sundsten / TV4
• Tjafs / Viafree /Producent: Karolina Sandberg/Oh My

ÅRETS PROGRAM: 

• Bäst i test / SVT / Prodcuent: Svante Kettner / Baluba
• Wahlgrens värld / Kanal 5 /Producent: Johan Pråmell/ITV
• Mandelmanns gård / TV4 / Producent: Anna Bernström/Meter Television
• På gränsen med Peter Jihde / TV3 / Producent: Pontus Andersson/Patrik Westman ITV

ÅRETS REALITYPROGRAM: 

• Lerins lärlingar i Brasilien / SVT / Producent: Helena Hanberger/Nexiko
• Gift vid första ögonkastet / SVT / Lotta Hellman / Baluba
• Superungar / UR / Producent: Samantha Coard/UDSY
• Wahlgrens värld / Kanal 5 / Producent: Johan Pråmell/ITV
• SOS Sverige / Kanal 5 / Producent: Ulrika Johnsson och Per Ganser/ Strix

ÅRETS SPORTPRODUKTION: 

• SHL-studion / Hockeylördag / TV4/C More / Producent: Staffan Harvig/TV4/C More
• Handbolls VM 2019 / Viaplay/TV3 / Producent: Tommy Bark/Christian Eriksson/Nent Sport
• Fotbolls-VM / TV4/C More / Producent: Staffan Harvig /TV4/C More
• eAllsvenskan / Dplay / Producent: Patrik Ståhl/Discovery networks Sweden
• Champions League-studion / Viaplay/TV6 / Producent: Jennifer Kücükaslan/Nent Sport

ÅRETS TV-DRAMA: 

• Systrar 1968 / SVT / Producent: Emma Åkesdotter Ronge/Anagram
• Störst av allt / Netflix / Producent: Frida Asp/Fatima Varhos/FLX
• Det som göms i snö / Kanal 5 / Producent: Sören Staermose/Yellowbird
• Bröllop, begravning och dop / TV4/C More / Producent: Colin Nutley/Sweetwater
• Bonusfamiljen / SVT / Producent: Helena Franck/FLX

ÅRETS TV-PERSONLIGHET: 

• Hanna Marklund / TV4/Cmore
• Lars Lerin & Junior / SVT
• Pernilla Wahlgren & Bianca Ingrosso / Kanal 5
• Mia Skäringer / SVT
• Marcus Oscarsson / TV4

ÅRETS UNDERHÅLLNINGSPROGRAM:

• Alla mot alla med Filip & Fredrik / Kanal 5 / Producent: Tobias Norström/Emil Persson /Nexiko
• Bäst i test / SVT / Producent: Svante Kettner / Baluba
• Talang / TV4 / Producent: Joachim Brobeck/Fremantle
• På spåret / SVT / Producent: Charles Franz/SVT
• Let’s dance / TV4 / Producent: Daniel Edvardsson/Mastiff

Hanna Frick

Reporter

hanna.frick@dagensmedia.se


Dela artikeln:

Dagens Medias nyhetsbrev