lördag1 april

Kontakt

Annonsera

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Rörligt

Göran Hägglund ska leda utredningen om public service: ”Inte helt enkelt men samtidigt så angeläget”

Publicerad: 24 februari 2023, 10:14

Göran Hägglund blir ordförande i kommittén Långsiktiga villkor för ett hållfast och oberoende public service.

Foto: Marko Säävälä/TT

UPPDATERAD. Det blir Göran Hägglund, KD:s tidigare partiledare, som ska hålla i ordförandeklubban i kommittén som ska utreda vad som ska ingå i public service nya sändningstillstånd. ”Jag tycker att detta är så rasande viktigt”, säger han till Dagens Media.

Ämnen i artikeln:

KulturdepartementetPublic serviceToppnyheter eftermiddag

Madeleine Nilsson

madeleine.nilsson@dagensmedia.se


Dagens Media kunde igår, torsdag, rapportera om direktiven till den nya utredningen ”Långsiktiga villkor för ett hållfast och oberoende public service” inför det nya sändningstillståndet som ska gälla 2026–2033,

Få hela storyn –

starta din prenumeration.

Första 30 dagarna utan kostnad

Obegränsad tillgång till allt digitalt innehåll med dagliga nyheter, reportage och granskningar
Analyser från ledande experter varje vecka
Digitala “temanummer” åtta gånger per år
Guider med konkreta tips och råd hur du lyckas i det nya medielandskapet

Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna

För 6 995 kr/år (ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala innehåll, analyser, guider och temanummer. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har under den perioden möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.

Starta din prenumeration
Redan prenumerant? Logga in

Dela artikeln:

Dagens Medias nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev