torsdag21 september

Kontakt

Annonsera

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Rörligt

Forskaren om SD:s kultur- och mediepolitik: ”De moraliserar en hel del i kulturdebatten”

Publicerad: 14 juni 2021, 08:52

”Sverigedemokraterna vill ha ganska omfattande förändringar och ger inte mycket för politikens mantra om ”armlängds avstånd” till kulturskapandet”, säger Linnéa Lindsköld, lektor vid Bibliotekshögskolan i Borås. Foto: Creative commons

Kultur och media är viktigare för Sverigedemokraterna än för andra partier. För SD är kulturen ideologisk och deras definition bredare. Det säger Linnéa Lindsköld, lektor vid Bibliotekshögskolan i Borås, som forskat om partiets kultursyn.

Ämnen i artikeln:

Tema: Politik, demokrati och affärerSverigedemokraternaDagspress

LH

Leif Holmkvist


Linnéa Lindsköld jämförde Sverigedemokraterna, Dansk Folkeparti och Fremskrittspartiet i Norge och fann att alla tre byggde sin kultursyn på två övergripande utgångspunkter:

Få hela storyn –

starta din prenumeration.

Just nu 49 kr för 3 månader

Obegränsad tillgång till allt digitalt innehåll med dagliga nyheter, reportage och granskningar
Analyser från ledande experter varje vecka
Digitala “temanummer” åtta gånger per år
Guider med konkreta tips och råd hur du lyckas i det nya medielandskapet

Möjlighet att säga upp under de första 3 månaderna.

Efter introduktionsperioden på 3 månader förnyas prenumerationen med 30% rabatt på ord.pris: 4 897 kr/år ex. moms och 12 månaders bindningstid och årlig förnyelse till ordinarie pris 6 995 kr. Säg upp prenumerationen när som helst, så avslutas den efter avtalad bindningstid.

Starta din prenumeration
Redan prenumerant? Logga in

Dela artikeln:

Dagens Medias nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev