Rörligt
Efter 26 år på SVT – Glenn Strömberg blir exklusiv för Viaplay
Publicerad: 9 december 2022, 07:14
Glenn Strömbergs avtal med Viaplay förhindrar honom att också arbeta för SVT.
Foto: Wikimedia Commons
Sedan 1996 har Glenn Strömberg kommenterat fotbollsmästerskap för SVT:s räkning. Men nu är det över. Det sedan han tecknat ett avtal med Viaplay som förhindrar det.
Den före detta fotbollsspelaren Glenn Strömberg har de senaste 26 åren varit expertkommentator på Sveriges Television. Men sedan 2011 har han också kommenterat Champions League och Premier League, som Viaplay har rätten till.
Nu rapporterar Expressen att han har tecknat ett avtal med Viaplay som innebär att han framöver kommer att kommentera exklusivt för tv-huset. Det innebär att VM i Qatar blir hans sista för SVT.
– Då Viaplay numera har landslagsrättigheterna till herrlandslagets EM- och VM-kval samt Nations League, har vi tecknat ett avtal med Glenn som gör honom exklusiv för oss från 2023. Glenn kommer även fortsatt ha en framträdande roll i våra Premier League-sändningar, säger Fredrik Johansson, presschef på Viaplay groups sportavdelning.