Rörligt
De vill ha tillstånd i marknätet
Publicerad: 11 oktober 2019, 12:06
Al Jazeera söker tillstånd att sända tv i marknätet.
Totalt 78 ansökningar har kommit in för att få sända tv i marknätet. Bland annat söker Al Jazeera tillstånd.
Ämnen i artikeln:
Myndigheten för press, radio och tvWarner Bros DiscoveryViaplay GroupTV4C MoreEurosportIdag har cirka 50 tv-kanaler tillstånd att sända i marknätet.
Nu har totalt 20 olika företag sökt sammanlagt 78 tillstånd från Myndigheten för Press, Radio och TV, MPRT, för den nya tillståndsperioden som börjar 1 april 2020.
Nent Group har sökt allra flest tillstånd – 22 stycken – medan Discovery har sökt 14 tillstånd, Eurosport fyra, TV4 sju stycken och C More åtta tillstånd.
I dag har Nent tillstånd för sju olika kanaler, Discovery har tillstånd för nio kanaler, TV4 för sex stycken kanaler och C More för sex kanaler.
Ny på listan som söker sändningstillstånd är norska Matkanalen AS.
– Eftersom aktörerna framhållit att marknätet fortsatt är en viktig plattform räknade vi med många ansökningar. Det är glädjande att variationen av programtjänster fortfarande är hög, allt från barnprogram till sportkanaler. Det ger oss goda förutsättningar för vårt uppdrag – att verka för yttrandefrihet, mångfald och tillgänglighet, säger Charlotte Ingvar-Nilsson, generaldirektör på MPRT, i ett pressmeddelande.