Rörligt
Arbetsmiljöverket har inte fått in någon anmälan om den misstänkta våldtäkten i ”Paradise hotel”
Publicerad: 10 juni 2021, 11:04
Årets säsong av ”Paradise hotel” som, programleddes av Nicole Falciani, stoppades efter en misstänkt våldtäkt. Foto: Patricia Recourt/Viaplay
Ingen anmälan om den misstänkta våldtäkten i dokusåpan ”Paradise hotel” har inkommit till Arbetsmiljöverket. Detta trots att Mastiff – enligt lag – kan vara skyldig att anmäla.
Ämnen i artikeln:
Paradise HotelProduktionsbolaget Mastiff har inte gjort någon anmälan till Arbetsmiljöverket om den händelse i ”Paradise hotel” som nu utreds som våldtäkt. Detta trots att arbetsgivaren, enligt Arbetsmiljölagen, är skyldig att
Få hela storyn –
starta din prenumeration.
Första 30 dagarna utan kostnad
Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna
För 6 995 kr/år (ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala innehåll, analyser, guider och temanummer. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har under den perioden möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.