Radio/podd
Melodikrysset blev Anders Eldemans sätt att sprida glädje: ”Inte så jäkla kul på jorden alla dagar”
Publicerad: 15 juli 2022, 05:30
”Om jag kan få vara med och sprida lite småtrivsel någon timme här eller där så tycker jag att jag gör en viktig uppgift på mitt håll”, säger Anders Eldeman, som på midsommardagen gjorde sitt sista avsnitt av Melodikrysset. Foto: Mattias Ahlm
I 26 år, 52 veckor om året har Anders Eldeman gjort P4:s Melodikrysset. Ibland hjärtekrossad, i sorg eller influensasjuk. Ändå har han gått dit. Mycket för att han ser det som sin uppgift att sprida glädje och trivsel till sina medmänniskor. Men nu är det över.
Efter 37 år på Sveriges Radio och 26 år som programledare för familjeprogrammet Melodikrysset har Anders Eldeman stämplat ut. På midsommardagen gjorde han sina sista program av Melodikrysset och Da
Få hela storyn –
starta din prenumeration.
Just nu 49 kr för 3 månader
Möjlighet att säga upp under de första 3 månaderna.
Efter introduktionsperioden på 3 månader förnyas prenumerationen med 30% rabatt på ord.pris: 4 897 kr/år ex. moms och 12 månaders bindningstid och årlig förnyelse till ordinarie pris 6 995 kr. Säg upp prenumerationen när som helst, så avslutas den efter avtalad bindningstid.