Få hela storyn
Starta din prenumeration

Prenumerera

Fredag27.11.2020

Kontakt

Annonsera

Meny

Starta din prenumeration

Prenumerera

Sök

Radio/podd

De kan vinna Radiopriset

Publicerad: 27 Augusti 2015, 05:44
Uppdaterad: 6 December 2015, 11:53

Här är alla nomineringar till Stora Radiopriset.


Den 17 september delas Stora Radiopriset ut vid Radiogalan i Stockholm. Totalt skickades 239 bidrag in till tävlingen. 48 av dem har nu nominerats.

Nytt för i år är att fyra bidrag nomineras i varje kategori, istället för tre.

Stora Radiopriset delas ut av den ideella föreningen Radioakademin.

 

Årets morgonprogram                                 

Morgonpasset i P3 – Sveriges Radio 

Klassisk morgon i P2 – Sveriges Radio

RIX MorronZoo – RIX FM

Äntligen Morgon med Gry, Anders och vänner – Mix Megapol

 

Årets radioevenemang

Retorikmatchen – Utbildningsradion 

P3 Dokumentär 10 år – Sveriges Radio

En Ljusare Jul – Lugna Favoriter

Mix Megapols Tjejplan – Mix Megapol

 

Årets Rookie

Rickard Söderberg, Gästlistan i P2 – Sveriges Radio 

Athena Afshari, P3 Podden Känd från internet – Produktionsbolaget Munck

Mattias Lundberg, P2 Podden Den svenska musikhistorien – Produktionsbolaget Munck

Farao Groth – NRJ

 

Årets Underhållning                                    

Institutet i P3 – Produktionsbolaget Munck 

Christer och Morgan rapporterar - en timme innan sex i P3 – Sveriges Radio

RIX MorronZoo – RIX FM

Tankesmedjan i P3 – Sveriges Radio

 

Årets Närradio                                             

PiteFM – PiteFM 92,8 

Magasinet – Radio AF

Viva La Vecka – Stockholm Lokalradio

Studentradion 98,9 – Studentradion 98,9, Uppsala

 

Årets kommersiella radiostation

NRJ – Bauer Media Group 

Lugna Favoriter – MTG

RIX FM – MTG

Mix Megapol – Bauer Media Group

 

Årets Lokalradio

Gotland Runt – P4 Gotland 

Ung tjej sökes – P4 Uppland

Skogsbranden i Västmanland – P4 Västmanland

Fallet Yara – P4 Blekinge

 

Årets Radioprogram                                     

Kvinnoregistret i P1 – Sveriges Radio 

Barnaministeriet Dokumentär – Utbildningsradion

Kaliber i P1 - Krisen i socialtjänsten – Produktionsbolaget Munck

Verkligheten i P3 – Sveriges Radio

 

Årets Musik

P3 Soul – Sveriges Radio 

Arvet efter Cheiron – en oändlig historia – P4 Stockholm

Duellen i P2 – Produktionsbolaget Munck

Jukeboxen i P4 – SMT Radio

 

Årets Reportage

Barnaministeriet dokumentär, Klassresan till förintelsen – Utbildningsradion 

Ett tillfälligt parti chili con carne, Studio Ett i P1 – Sveriges Radio

Kroppen minns i P1 – Sveriges Radio

P1 Dokumentär, Mordbränderna på Öland – Sveriges Radio

 

Årets Folkbildare

Kaliber i P1, Krisen i socialtjänsten – Produktionsbolaget Munck 

Människor och tro i P1 – Sveriges Radio

1000 modiga frågor i SR Podd – Produktionsbolaget Munck

Pop och politik i Utbildningsradion – Produktionsbolaget Munck

 

Årets Podd                                                   

#sparpodden – Nordnet Banks podcast 

Radio Råsunda – Radio Råsunda

Rockhyllan – Bandit MTG

Wahlgren & Wistam – Proppiversum AB

Madeleine Nilsson

Redaktör

madeleine@dagensmedia.se

Dela artikeln:


Dagens Medias nyhetsbrev

Genom att skicka in mina uppgifter godkänner jag Bonnier Business Media AB:s (BBM) allmänna villkor. Jag har även tagit del av BBM:s personuppgiftspolicy.