torsdag23 mars

Kontakt

Annonsera

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Medier

Per Schlingmanns roman spelas in under DJ-battle

Publicerad: 4 juli 2018, 20:13
Uppdaterad: 4 juli 2018, 20:19

ALMEDALEN 2018. Scener från Per Schlingmanns kommande serie "Den inre cirkeln" spelas in under kvällen.

Ämnen i artikeln:

DJ-battle

HF

Hanna Frick

hanna.frick@dagensmedia.se


Sedan tidigare har det varit klart att Per Schlingmanns roman ”I maktens öga” som utspelar sig under Almedalen och DJ-battle b lir originalserie på Viaplay med titeln "Den inre cirkeln".

Under kvällens DJ-battle spelas en av nyckelscenerna in och skådespelarna Niklas Engdahl som spelar näringsminister och skådespelaren Evamaria Björk som spelar miljöminister kommer tävla i ett fiktivt DJ-battle.

Inspelningen sker just nu i pausen mellan mediernas battle och politikernas battle.

Per Schlingmann har varit på plats på Kallis under tidig kväll och varit med under genomgången med skådespelarna inför inspelningen.

– Jag är involverad med huvudsyfte att säkerhetsställa äkthet. Jag har varit aktiv i manusprocessen, läst och kommit med kommentarer.

Varför var det viktigt för dig att ha med DJ-battle i din roman?

– DJ-battle är för mig symbolen för att politiken måste bli tillgänglig och inte alltid ta sig på så stort allvar.

Hur känns det att din roman nu blir serie?

– Det är en dröm jag inte visste att jag hade.

Dela artikeln:

Dagens Medias nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev