Medier
S växlar upp mot M:s mediepolitik: ”Vi ska se till att de inte kan hota public service”
Publicerad: 13 augusti 2021, 11:52
S kommer att växla upp för att försvara public service, berättar Socialdemokraternas mediepolitiska talesperson Lawen Redar.
Socialdemokraternas mediepolitiska talesperson Lawen Redar går nu till angrepp på Moderaterna: ”De har bytt fot i mediepolitiken och samarbetar öppet med SD. Vi kommer att bemöta dem i valrörelsen”.
LH
Leif Holmkvist
En intensiv debatt om public service har blossat upp sedan Jan Scherman i DN granskat Moderaternas mediepolitiska program som presenterades kring midsommar. På ett antal punkter har nu M,
Få hela storyn –
starta din prenumeration.
Första 30 dagarna utan kostnad
Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna
För 6 995 kr/år (ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala innehåll, analyser, guider och temanummer. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har under den perioden möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.